Energetika.ba
Zaštita okoliša

Projekat "Čista rijeka Bosna" - Pet općina potvrdilo saradnju i u 2019. godini

Autor: Energetika.ba
Projekat "Čista rijeka Bosna" - Pet općina potvrdilo saradnju i u 2019. godini

Predstavnici pet općina u slivu rijeke Bosne potvrdilo je protekle sedmice učešće u projektu „Čista rijeka Bosna“ za 2019. godinu. Zvaničnici općina Zavidovići i Maglaj potpisali su u četvrtak Memorandum i Sporazum o saradnji.

Iskazano je zadovoljstvo učešćem u projektu i opredjeljenosti za uspostavljanje kontinuiteta aktivnosti razvoja ekološke svijesti i napretka ekološko-turističkog stanja u dolini rijeke Bosne.

Prethodno, Potpisan je Memorandum o nastavku saradnje glavnih partnera na projektu “Čista Rijeka Bosna”. Doktor Senad Huseinagić, Direktor Instituta za zdravlje Zenica i projekt menadžer Organizacije "Rotor" Doboj Siniša Mitrović potpisali su Memorandum o saradnji u 2019. godini i podržali zajedničke aktivnosti na zaštiti životne sredine i poboljšanju turističkog imidža na području doline rijeke Bosne.

Kroz uspostavu Akcione grupe na nivou sliva i njenih segmenata u partnerskim lokalnim zajednicama, djelovaće se organizovanije u pravcu jačanja ekološke svijesti stanovništva, čistijeg područja uz rijeku i glavnu saobraćajnicu, kao i turističke valorizacije područja.

Također, ranije ove sedmice, predstavnici partnerske grupe projekta „Čista rijeka Bosna“ potpisali su sporazume o nastavku saradnje sa tri općine u Kantonu Sarajevo, Ilidža, Centar i Ilijaš.

Implementator "Rotor", organizacija za razvoj turizma Regije Doboj, glavni partner Institut za zdravlje i sigurnost hrane Zenica i 13 lokalnih zajednica u slivu rijeke Bosne Ilidža, Centar Sarajevo, Ilijaš, Visoko, Kakanj, Zenica, Žepče, Zavidovići, Maglaj, Doboj Jug, Doboj, Modriča i Šamac su partneri u ovom projektu.

Namjera partnera u projektu je da se “iskoristi” lokacijska prednost područja i općina uključenih u projekat sa tranzitom od sjevera ka centru i ostatku BiH, te blizina prirodnog nasljeđa, te spomenika i parkova prirode, kao i potencijalnih zaštićenih područja koja se nalaze u slivu rijeke Bosne.

U narednom periodu očekuje se da i preostale općine učesnice projekta u ovoj, potpišu Memorandum o saradnji i za 2019. godinu.

Između ostalog, tokom naredne godine je planirano je da se radi na uređenju ulaza i tranzitnog puta od sjevera BiH ka centru dražave, koji je “slika i prilika” BiH za sve turiste koji iz Zapadne Evrope kroz našu državu idu ka Jadranu, ali i da se kroz eko-kvizove i igru osnovci od najranijeg doba educiraju o potrebi brige i zaštite okoline. Također, planiran je nastavak promoviranja web-aplikacije “ČRB” (Čista rijeka Bosna), kojom se prijavljuje, te poziva na čišćenje nelegalnih deponija u području sliva rijeke Bosne.

Energetika.ba