Time je najsnažniji udar pretrpio faktički otcijepljeni region Moldavije – Pridnjestrovlje, tradicionalno zavisno područje od povoljnog ili čak besplatnog ruskog gasa koji je ranije stizao preko Ukrajine.
Pridnjestrovlje, iako međunarodno nepriznato, de facto funkcioniše odvojeno od Moldavije još od ranih devedesetih godina. Godinama se Pridnjestrovlje oslanjalo na ruski gas kao ključni pokretač svoje krhke ekonomije. U međuvremenu, Moldavija je uspjela da diverzifikuje dotadašnju zavisnost od ruskih energenata, dok je Pridnjestrovlje ostalo gotovo u potpunosti vezano za ruske isporuke.
Poseban problem predstavlja činjenica da se najveća gasna elektrana u Moldaviji nalazi upravo u Pridnjestrovlju i snabdijeva energijom i ostatak zemlje. Kada je Rusija početkom januara 2025. godine zvanično obustavila svu isporuku gasa Pridnjestrovlju, pozivajući se na neizmirene dugove, ali i na prekid gasa preko Ukrajine, energetska stabilnost cijele Moldavije dovedena je u pitanje. Elektrana u Pridnjestrovlju prešla je na ugalj, ali proizvodnja struje nije bila dovoljna za cjelokupne potrebe ni same pokrajine, ni ostatka Moldavije.
Kako bi se ublažile posljedice krize, moldavska vlada započela je operaciju usmjeravanja gasa u region Pridnjestrovlja, koji od januara bilježi velike probleme sa grijanjem, toplom vodom i nestancima struje. Suočeni sa ruskom obustavom isporuke preko Ukrajine, zvaničnici u Kišinjevu zatražili su finansijsku pomoć od Evropske unije. EU je odobrila 30 miliona eura namijenjenih hitnoj nabavci gasa za Pridnjestrovlje, u pokušaju da se spriječi dalje produbljivanje energetske krize i političkih tenzija u regionu.
Mjere usmjerene na suprotstavljanje krizi, odobrene su, a količina gasa namijenjena ovom regionu ne prelazi tri miliona kubnih metara dnevno i njome bi se, prema planu, Pridnjestrovlje snabdijevalo najkasnije do 10. februara, uz finansijsku pomoć i kupovinu gasa od strane EU. Stoga, ponovo je omogućeno osnovno funkcionisanje za oko pola miliona stanovnika u ovoj oblasti.
Ruski Gasprom je 1. januara u potpunosti obustavio dotok gasa Pridnjestrovlju, navodeći spor oko duga sa proevropskom vladom u Kišinjevu i prekid gasa preko Ukrajine kao glavne razloge. S obzirom na to da Gasprom nije prihvatio alternativne rute snabdijevanja, Moldavija je morala hitno da reaguje i da, uz podršku EU, pronađe način da pomogne stanovnicima regiona koji se suočio sa nezapamćenom energetskom krizom.
Za sada, privremeno je obezbijeđeno snabdijevanje zahvaljujući zajedničkim naporima Moldavije i EU, čime su stanovnici Pridnjestrovlja izbjegli najgore ishode u zimskim mesecima.
Prema Bloomberg Intelligenceu, kineski trgovci plinom obvezali su se kupiti ukupno 14 miliona tona američkog LNG-a počevši od 2026. To je 50% više od prethodnog rekorda Kine u kupnji LNG-a u SAD-u, postavljenog 2021. Sada bi ti tokovi mogli biti u opasnosti osim ako se ne zaustavi neprijateljska razmjena tarifa. EU također očekuje svoju "porciju" carina.