Evropska unija je od aprila do juna kupila više od 12,7 milijardi kubičnih metara od Rusije i 12,3 milijarde od SAD-a, izvijestila je konsultantska firma Bruegel sa sjedištem u Bruxellesu.
U usporedbi s prvim tromjesečjem 2024., isporuke iz Rusije blago su pale, ali su one iz SAD-a pale oštrije, pokazalo je istraživanje.
Norveška je i dalje najveći dobavljač plina u EU s 23,9 kubičnih metara u drugom tromjesečju.
Rusija je držala tu poziciju sve do invazije na Ukrajinu u februaru 2022., nakon čega su mnoge države EU-a smanjile ruski uvoz.
Prema statistici njemačke vlade, ta zemlja više ne kupuje plin iz Rusije. Međutim, u cijeloj EU, Rusija se popela na drugo mjesto na popisu dobavljača, odmah ispred SAD-a. Zemlje odredišta nisu bile jasne iz podataka.
U nedjeljnom izdanju novina Welt, Norbert Röttgen, stručnjak za vanjske poslove njemačke konzervativne oporbene stranke Kršćansko-demokratske unije (CDU), pozvao je na zabranu uvoza ruskog plina u cijeloj EU, prenosi SEEbiz.
"Evropljani podupiru Ukrajinu s milijardama, a istovremeno uplaćuju milijarde u Putinov ratni kovčeg - to nije ni odgovorno, ni racionalno ni vjerodostojno", rekao je Röttgen.
Michael Kruse, glasnogovornik za energetsku politiku njemačke pro-poslovne Slobodne demokratske stranke (FDP), članice vladajuće koalicije, pozvao je na dodatnu naknadu na cijenu uvezenog ruskog plina kako bi se povećala financijska i vojna pomoć Ukrajini.
"To bi omogućilo Putinu da sam plati za otpor svojim barbarskim napadima", rekao je Kruse novinama.