Vinberg za TVCG ističe da, osim što donosi ekonomski benefit, prirodni gas je i ekološki prihvatljivije gorivo.
Prirodni gas uz ugalj jedini je primarni oblik energije koji se može direktno koristiti. Zato i raste njegova upotreba u domaćinstvima, saobraćaju, tehnološkim procesima, za proizvodnju toplotne i električne energije, ali i kao sirovina u hemijskoj industriji.
Mogućnost da ga koristi ima i Crna Gora. Prednost je, smatra američki podsekretar za fosilna goriva Steven Vinberg, položaj te zemlje na Jadranu i barska luka.
"Ta luka ima idealnu poziciju da prihvata tečni gas i predstavljala bi čvorište odakle bi tečni gas transportovali u druge zemlje, to je luka duboke vode i može da prihvati brodove koji dolaze iz Sjedinjenih Država. Postavili bi takozvane virtuelne cjevovode, odnosno umjesto da gradimo cjevovode mi koristimo kontejnere u kojima se skladišti tečni gas. Nakon dopremanja brodom prebacujemo kontejnere u kamione ili na voz i prevozimo ih gdje je potrebno. Možda ćemo vremenom i graditi cjevovode", smatra Vinberg.
Sjedinjene Države su najveći proizvođač prirodnog gasa i trenutno ga izvoze u 40 zemalja. Godišnje proizvedu stotinu milijardi metara kubnih.
"Narednih nekoliko godina imat ćemo 164 milijarde metara kubnih, potom autorizovali smo gotovo 400 milijardi metara kubnih što je potencijal za četvorostruki rast u narednih 5-6 godina. Mnogo je mogućnosti za naše evropske saveznike da iskoriste prirodni gas, da imaju raznovrsniju ponudu energije i smanje upotrebu dizel goriva", kazao je Vinberg, prenosi RTCG.
Koliko bi prirodnog gasa Sjedinjene države dopremale u Crnu Goru zavisilo bi od potražnje tržišta, na kojem je u ovom regionu, trenutno prisutna Rusija, pa bi to uticalo na konkurentnost. I ne samo to: "Kad god imate novi izvor energije, to stvara energetsku sigurnost, stabilnost i bezbjednost", kazao je.
Energetika.ba / FENA