Cijena barela je na londonskom tržištu porasla 89 centi u odnosu na prethodno zatvaranje, na 80.12 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 93 centa višoj cijeni, od 74.87 dolara.
Jučer je cijena na oba tržišta porasla više od 1 posto jer dio kompanija preusmjerava brodove, a duža putovanja povećavaju troškove prijevoza i osiguranja.
Grčka je danas komercijalnim brodovima koji plove Crvenim morem i Adenskim zaljevom savjetovala da izbjegavaju jemenske vode. Grčki brodovlasnici kontrolišu oko 20 posto svjetskih komercijalnih plovila po kriteriju nosivosti. U međuvremenu je Washington pokrenuo radnu grupu za zaštitu trgovine u regiji.
"Do sada pomorska misija pod vodstvom SAD-a za ublažavanje napada Huta nije uspjela smanjiti opću zabrinutost oko sigurnog prolaska kroz Crveno more te ga glavni pomorski prijevoznici i dalje izbjegavaju dok traju napetosti", rekao je Yeap Jun Rong iz IG-a. Huti su najavili da će nastaviti gađati brodove u Crvenom moru kao potporu vladajućem pokretu Hamas u palestinskoj enklavi u Gazi.
Crvenim morem i kroz Sueski kanal odvija se oko 12 posto svjetskog brodskog saobraćaja. Opskrba naftom je usklađena, još nije došlo do nestašica, kažu analitičari.
"Sve dok proizvodnja nije ugrožena, tržište će se na kraju prilagoditi promjenjivim opskrbnim rutama", rekao je Ole Hansen iz Saxo Banka.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je izvijestila da je barel košarice nafte njegovih članica u utorak poskupio 72 centa, na 79.19 dolara.