Pad cijena dogodio se uslijed fokusa na potražnju, budući da su podaci iz Kine pokazali pad uvoza nafte za deveti uzastopni mjesec, što je izazvano slabijim gospodarskim rastom i razvojem e-mobilnosti.
Kineski uvoz nafte opao je za devet posto u oktobru, što je dodatno povećalo zabrinutost među ulagačima. Strah od slabije kineske potražnje pogoršan je mjerama Pekinga, koji je povećao plafon zaduživanja lokalne uprave kako bi upravljao rastućim dugom. Iako su ovi potezi trebali omogućiti kontrolu nad zaduživanjem, ulagači su razočarani jer Peking nije uveo izravne ekonomske poticaje, što je dodatno smanjilo povjerenje u tržište nafte.
Pored toga, strah od slabije potražnje iz Kine nadovezao se na prognoze o slabljenju uragana Rafaela, koji je ranije omeo proizvodnju nafte u Meksičkom zaljevu. Iako se očekuje da će uragan oslabiti i udaljiti se od naftnih polja, smanjenje proizvodnje za 391.214 barela dnevno imalo je negativan utjecaj na tržište.
S druge strane, američka potražnja također pokazuje znakove slabosti, jer su zalihe nafte pale za 2,1 milion barela. OPEC je, međutim, izvijestio da je cijena nafte u četvrtak porasla na 74,41 dolar po barelu.