Na londonskom je tržištu cijena barela s rokom isporuke u junu bila niža za 35 centi nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 88.057 dolara.
Jučer je zaključio trgovinu u minusu 1.10 dolara. Aktivnije se danas trgovalo barelom s rokom isporuke u julu, po 49 centi nižoj cijeni, od 86.71 dolar. Jučer je pojeftinio jedan dolar. Na američkom tržištu barel je danas pojeftinio 49 centi, na 82.22 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 1.22 dolara.
Raspoloženje na tržištima odredila su jučer nagađanja da bi američka centralna banka zbog naznaka tvrdokorne inflacije mogla odgoditi snižavanje kamatnih stopa do jeseni. Neki trgovci uključili su čak u cijene procjene da bi ih mogli podići u ovoj i idućoj godini za četvrtinu postotnog boda.
Viši troškovi zaduživanja kroz duži vremenski period koče ekonomsku aktivnost, što znači i slabiju potražnju za naftom. "Predstojeća sjednica Feda otvara i neke kratkoročne dvojbe", rekao je Yeap Jun Rong iz IG-a, dodajući da bi dolar mogao dodatno ojačati, a potražnja za naftom oslabiti ako američka centralna banka kroz duži period zadrži kamatne stope na povišenom nivou, prenosi SEEbiz.
Viši troškovi zaduživanja kroz duži period koče ekonomsku aktivnosti, što znači slabiju potražnju za energentima. Jači dolar nagriza istodobno kupovnu moć kupaca s drugim valutama.
Raspoloženje je prigušila zabrinutost za potražnju, napisali su u bilješci analtičari ANZ-a, napominjući da je razlika u cijenama dizela i lož ulja u odnosu na cijenu nafte pala na najnižu razinu u nekoliko mjeseci.
Uteg cijenama bila je i procjena američke vlade da je proizvodnja u februaru porasla za gotovo milion barela dnevno, na 13.5 miliona barela dnevno. Izvoz je pak uvećan za pola miliona barela dnevno, na 4.66 miliona barela dnevno. Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel korpa nafte njezinih članica u ponedjeljak pojeftinio 48 centi, na 88,72 dolara.