Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 33 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 84,21 dolar. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 42 centa višoj cijeni, od 79,68 dolara.
Trgovci su se pred kraj sedmice fokusirali na naznake jačanja potražnje u SAD-u i Kini.
Zalihe sirove nafte u SAD-u pale su u prošloj sedmici za 1,4 miliona barela, pokazali su službeni podaci, nešto snažnije no što se očekivalo, zahvaljujući pojačanoj potražnji rafinerije.
Kineski uvoz nafte porastao je pak u aprilu za 5,45 posto u odnosu na isto prošlogodišnji period. Porastao je i izvoz i uvoz u cjelini, signalizirajući oporavak domaće i inozemne potražnje.
"Niz naznaka jačanja potražnje u Kini trebao bi osigurati podršku tržištima robe", naveli su u bilješci analitičari ANZ Researcha.
Tržišta su istodobno zabrinuli ukrajinski napadi na rusku naftnu infrastrukturu budući da bi mogli omesti opskrbu. U rafineriji u regiji Kaluga izbio je požar nakon ukrajinskog napada bespilotnom letjelicom, saopćila je u petak državna novinska agencija RIA, a prenosi SEEbiz.
Zabrinutost za isporuke nafte raspiruje i sukob na Bliskom istoku. Izraelska vojska bombardirala je u četvrtak područje grada Rafaha na jugu palestinskog Pojasa Gaze, prema svjedočenju palestinskih stanovnika, nakon neuspjeha nove runde pregovora o obustavi neprijateljstava.
"Izraelska priprema intervencije u Rafahu i pojačane napetosti na njegovoj sjevernoj granici (s Libanonom - op. ur.) podsjetnik su da bi se geopolitički rizici mogli protegnuti na cijelo drugo tromjesečje 2024. godine", naveli su u bilješci analitičari Citija.
Banka ipak očekuje pad cijena do kraja godine, procijenivši da bi u Londonu u drugom tromjesečju trebala u prosjeku iznositi 86 dolara, a u trećem tromjesečju 74 dolara, s obzirom na naznake posustajanja globalne potražnje.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je barel korpe nafte njezinih članica u četvrtak poskupio 1,25 dolara, na 84,30 dolara.