Nafta

Dolar oslabio, cijene nafte porasle

Autor: Energetika.ba

A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala treći dan zaredom.

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se jutros oko 103,57 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 103,85 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 146,35 na 146,15 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura dostigla 1,0865 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0830 dolara.

Cijene su nafte, ipak, porasle, prenosi Hina.

Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0,39 posto, na 85,80 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,44 posto, na 81,50 dolara.

Na azijskim su berzama u srijedu cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, dok je dolar oslabio treći dan zaredom, jer sve više ulagača vjeruje da je ciklus povećanja kamata u SAD-u završen.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije bio je oko 7,00 sati u plusu 0,8 posto, ojačavši treći dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj berzi Nikkei indeks ojačao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Hong Kongu, Južnoj Koreji i Australiji porasle između 0,1 i 1,4 posto.

Kako jutros nema značajnijih vijesti iz regije, azijska tržišta prate jučerašnji rast Wall Streeta, kada je Dow Jones ojačao 0,85 posto, dok je S&P 500 porastao 1,45, a Nasdaq indeks 1,74 posto.

Rast tih indeksa ponajviše se zahvaljuje skoku cijena dionica nekoliko tehnoloških divova s velikom tržišnom kapitalizacijom.

Cijena dionice Tesle skočila je više od 7,5 posto, Nvidie više od 4, a Alphabeta gotovo 3 posto.

I u većini ostalih sektora cijene su dionica porasle, zahvaljujući novim podacima koji pokazuju da se američko tržište rada 'hladi', što je podržalo nade ulagača da Fed neće dodatno povećati ključne kamatne stope.

Doduše, nedavno je predsjednik Feda Jerome Powell kazao da je inflacija i dalje previsoka te da je centralna banka spremna za daljnje povećanje kamata, ali ulagači se nadaju da će idućih mjeseci inflacija dovoljno popustiti da bi Fed mogao prekinuti ciklus podizanja cijene novca.

Na tržištu novca procjenjuje se da postoji gotovo 90 posto izgleda da će Fed na sjednici u septembru ostaviti kamate nepromijenjene.

Isto tako, procjenjuje se da postoji više od 50 posto izgleda da Fed neće mijenjati kamate do novembra.

Zahvaljujući tome, jučer su dodatno pali prinosi na američke državne obveznice, što ide u prilog tržištu dionica.

"Čini se da sve više investitora smatra da je ciklus povećanja kamata iza nas, pa kreću u kupovinu dionica", kaže Sam Stovall, strateg u kompaniji CFRA Research.

(Energetika.ba)

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba