U službenom priopćenju iz Lukoila su potvrdili namjeru prodaje.
"Zbog toga što su određene države uvele restriktivne mjere protiv kompanije i njezinih podružnica, kompanija objavljuje svoju namjeru prodaje svoje međunarodne imovine", naveli su, dodajući da je natječajni postupak već započeo.
Sankcijama će se zamrznuti sva imovina Rosnefta i Lukoila u Sjedinjenim Američkim Državama te zabraniti američkim tvrtkama poslovanje s njima. Ove dvije kompanije, koje zajedno čine 55% ukupne ruske proizvodnje nafte, stavljene su i na SDN listu sankcioniranih subjekata - registar koji prate brojne države i poslovni subjekti širom svijeta.
Washington je firmama koje surađuju s ruskim naftnim divovima dao rok od mjesec dana da prekinu poslovne veze. U suprotnom se suočavaju sa sekundarnim sankcijama, koje bi im mogle uskratiti pristup američkim bankama, trgovcima, brodarima i osiguravateljima, prenosi SEEbiz.
Ovi potezi dolaze u vrijeme zastoja u mirovnim naporima za okončanje rata, uprkos diplomatskim aktivnostima i prvim izravnim pregovorima između Rusije i Ukrajine nakon više od tri godine.
Američki Ured za kontrolu strane imovine odredio je rok do 21. novembri firmi da zatvori svoje poslovanje u inozemstvu ili se suoči s visokim kaznama. Lukoil je u svojoj izjavi u ponedjeljak rekao da će se pridržavati zahtjeva i zatražiti produženje ako je potrebno kako bi se olakšala prodaja.
Ta ograničenja znače da će pogođene firme morati prodati svoje evropske operacije i prestati isporučivati naftu svojim preostalim kupcima na kontinentu, što otvara mogućnost pravnih kazni za svaku firmu koja još uvijek posluje s njima. Rosneft i Lukoil čine oko dvije trećine od 4,4 miliona barela sirove nafte koju Rusija svakodnevno izvozi.