Naftna tržišta pod pritiskom: Rast opskrbe i trgovinske neizvjesnosti smanjila cijene
Terminski ugovori na londonsku naftu Brent niži su za 11 centi i iznose na 64,85 američka dolara (59,89 eura) po barelu. Američka sirova nafta WTI jeftinija je za osam centi, te se s njom trguje po cijeni od 61,87 dolara (57,17 eura).
Oba referentna indeksa porasla su u ponedjeljak za otprilike 1,5 posto, dosegnuvši najviše razine zatvaranja od 28. aprila. Rast cijena dolazi u vrijeme povećane nestabilnosti na svjetskim naftnim tržištima.
Sjedinjene Američke Države i Kina dogovorile su smanjenje visokih carina na najmanje 90 dana, što je, podsjeća Reuters, u ponedjeljak uzrokovalo snažan rast na Wall Streetu, jačanje dolara i rast cijena nafte.
„Iako popuštanje trgovinskih napetosti između Kine i SAD-a djeluje pozitivno, i dalje postoji mnogo neizvjesnosti oko toga što će se dogoditi nakon tih 90 dana. Ta neizvjesnost mogla bi i dalje stvarati pritisak na potražnju za naftom“, poručili su analitičari ING-a u bilješci klijentima.
Temeljne podjele koje su dovele do spora i dalje su prisutne, uključujući američki trgovinski deficit s Kinom te zahtjeve predsjednika SAD-a Donalda Trumpa za jačim kineskim djelovanjem protiv krize fentanila u SAD-u, prenose Financije hr.
„I dalje postoji velika neizvjesnost oko budućih pregovora SAD-a i Kine tijekom predstojećeg razdoblja zatišja od 90 dana i nakon njega, s obzirom na značajne razlike između dviju zemalja u pogledu ključnih pitanja“, napisala je Wang Tao, glavna ekonomistica UBS-a za Kinu, u bilješci klijentima.
Tržišta su posebnu pozornost usmjerila na rastuću opskrbu kao ključni faktor slabljenja cijena nafte.
„Iako je zabrinutost za potražnju bila dominantna na tržištu nafte, povećanje opskrbe iz OPEC+ znači da će tržište biti dobro opskrbljeno do kraja godine“, poručuju iz ING-a. Dodaju da će ravnoteža ovisiti o tome hoće li se OPEC+ držati plana agresivnog povećanja opskrbe u svibnju i lipnju.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) povećala je proizvodnju više nego što se očekivalo od aprila, a očekuje se da će majska proizvodnja biti viša za 411.000 barela dnevno.
Ipak, pad cijena nafte bio je ograničen zahvaljujući znakovima da potražnja za rafiniranim gorivima i dalje ostaje snažna.
„Unatoč pogoršanju izgleda za sirovu naftu, pozitivni signali s tržišta goriva ne smiju se zanemariti. Iako su međunarodne cijene sirove nafte pale za 22 posto od svog vrhunca 15. januara, cijene rafiniranih proizvoda i marže prerade ostale su stabilne“, naveli su analitičari JP Morgana.
Smanjeni kapaciteti rafinerija – ponajviše u SAD-u i Europi – dovode i do zategnutijih bilanci benzina i dizela, povećane ovisnosti o uvozu i veće ranjivosti na cjenovne šokove tokom remonta i neplaniranih zastoja, dodali su.
Složene rafinerijske marže u Singapuru gotovo su se udvostručile u maju, prosječno iznoseći 6,60 dolara (6,09 eura) po barelu, u usporedbi s 3,65 dolara (3,37 eura) u travnju, pokazuju podaci LSEG-a.