Očekivanja

Saudijska Arabija sagorijeva više nafte za proizvodnju struje

Autor: Energetika.ba
Foto: Arhiv
Očekivanja su da će Saudijska Arabija ovog ljeta sagorjeti više sirove nafte za proizvodnju električne energije nego prošle godine, jer povećava proizvodnju nakon što je OPEC+ ublažio kontrole snabdijevanja, dok je lož-ulje postalo skuplje, rekli su analitičari i trgovinski izvori. Bliski istok obično sagorijeva sirovu naftu i lož-ulje sa visokim sadržajem sumpora (HSFO) za proizvodnju struje između juna i augusta, kada raste potražnja za klimatizacijom.

Sagorijevanjem više sirove nafte, Saudijska Arabija, vodeća članica OPEC-a, mogla bi da ublaži neka globalna strahovanja od prekomerne ponude, nakon što je organizacija OPEC+, koji uključuje Organizaciju zemalja izvoznica nafte i saveznike poput Rusije, pristala da poveća proizvodnju za skoro milion barela dnevno (bpd) u aprilu, maju i junu.

Kompanija Wood Mackenzie očekuje da će Saudijska Arabija ove godine potrošiti između 465.000 i 470.000 bpd sirove nafte za proizvodnju električne energije, što je povećanje od 10.000 do 15.000 bpd u odnosu na 2024. Više trgovaca takođe je navelo da očekuju povećanje, prenose agencije.

Bliski istok obično sagorijeva sirovu naftu i lož-ulje sa visokim sadržajem sumpora (HSFO) za proizvodnju struje između juna i avgusta, kada raste potražnja za klimatizacijom.

Niže cijene i veći profiti podstiču promjene u potrošnji goriva

Iako su analitičari ove godine smanjili prognoze cijena nafte nakon odluke OPEC+ da ubrza povećanje proizvodnje — što je izazvalo strahovanja od porasta ponude — profit rafinerija od proizvodnje HSFO iz nafte iz Dubaija dostigao je rekordnih 4,45 dolara po barelu.

„Niže cene sirove nafte i veći profiti od HSFO mogli bi da dovedu do toga da se dio potražnje za strujom preusmjeri sa lož-ulja na sagorevanje sirove nafte,“ rekla je Priti Mehta, viši analitičar za kratkoročno rafiniranje i naftne proizvode u kompaniji Wood Mackenzie.

Prema podacima OPEK-a, kvota za proizvodnju nafte Saudijske Arabije za jun je 9,367 miliona bpd, u odnosu na 9,034 miliona bpd u aprilu.

„Saudijska Arabija vjerovatno ima podsticaj da proizvede više sirove nafte, ali ne i da je izvozi, a sagorevanje za proizvodnju električne energije je dobra opcija u tom kontekstu“, rekao je David Wech, glavni ekonomista analitičke firme Vortexa.

U međuvremenu, visoke cijene će vjerovatno ograničiti potrošnju lož-ulja za proizvodnju struje u Saudijskoj Arabiji ove godine, dok se ne očekuje da će uvoz iz Rusije premašiti rekord iz prošle godine, rekli su analitičari i trgovinski izvori.

Kraljevstvo je od 2023. povećalo uvoz ruskog lož-ulja po sniženim cijenama za potrebe ljetnje proizvodnje, nakon što su cene ruskih barela pojeftinile nakon početka vojne operacije u Ukrajini.

Saudijska Arabija uglavnom proizvodi električnu energiju iz prirodnog gasa, zatim iz nafte, dok je doprinos obnovljivih izvora minimalan.

Prelazak na gas i obnovljive izvore ograničiće dalji rast sagorijevanja nafte

Međutim, zemlja je pokrenula projekte iz oblasti obnovljivih izvora i potpisala ugovore za proširenje gasne mreže i proizvodnje na gasnom polju Džafura.

„Dalji porast sagorevanja tečnih goriva u 2025. biće ograničen zbog uključivanja oko 6 gigavata kapaciteta iz obnovljivih izvora i početka rada gasnog postrojenja na škriljce Džafura kasnije tokom godine,“ rekla je Priti Mehta iz Wood Mackenzie.

Kompanija Rystad Energy očekuje da će Saudijska Arabija značajno smanjiti korišćenje sirove nafte i više se osloniti na gas za proizvodnju električne energije do 2030. godine.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba