Očekuje se da će se globalna potražnja "ujednačiti" na 106 miliona barela dnevno (bpd) prema kraju ove decenije, dok bi ukupni kapacitet opskrbe mogao dostići 114 miliona bpd, navodi IEA u godišnjem izvještaju.
To bi rezultiralo "zapanjujućim" viškom od osam miliona barela dnevno za koji bi se tržišta nafte trebala pripremiti, navodi agencija sa sjedištem u Parizu.
- Kako se oporavak od pandemije gubi, a prelazi na čistu energiju napreduju, te struktura kineske ekonomije se mijenja, rast globalne potražnje za naftom usporava se i trebao bi dostići svoj vrhunac do 2030. - rekao je izvršni direktor IEA-e Fatih Birol, prenosi Fena
S "velikim viškom opskrbe koji se pojavljuje u ovoj deceniji", rekao je Birol, "naftne kompanije možda žele osigurati da su njihove poslovne strategije i planovi spremni za promjene koje se događaju."
Prognoza dolazi nekoliko dana nakon što je grupa velikih proizvođača sirove nafte OPEC+ signalizirala da će ove jeseni početi odustajati od smanjenja proizvodnje, uvedena u pokušaju da podrže cijene zbog straha od slabljenja svjetske potražnje.