Dinamične tarife za električnu energiju uvode Slovenci i Nijemci
Slovenija, takođe, ide istim putem, pa je regulativa koja omogućava dinamične tarife stupila na snagu u oktobru.
Situacije u kojima je struja ne samo jeftina, nego su cijene i negativne – što znači da snabdijevači plaćaju da se energija potroši, sve su češće na berzama električne energije u Evropi, i to, pre svega, zbog proizvodnje u elektranama na obnovljive izvore.
Evropska tržišta električne energije doživela su eksploziju negativnih cijena tokom 2023. godine, a slično se dešava i ove godine. U 27 od 50 zona za licitiranje u Evropi broj situacija sa negativnim cijenama bio je najveći od 2017.
Trend se nastavio i u 2024. Usled ogromne instalacije vjetroparkova i solarnih elektrana cijene struje su bile negativne 7.841 sat tokom prvih osam mjeseci, prenio je Financial Times. U nekim trenucima cijene su bile i niže od 20 eura za megavat/sat (MWh).
Inače, negativne cijene su počele da se javljaju u Evropi prije više od 15 godina, uglavnom kao rezultat sve većeg učešća obnovljivih izvora energije u proizvodnji. Fotonaponske elektrane obično leti proizvode više struje nego što može da se potroši, a vjetroparkovi zimi.
Dinamične tarife su se javile kasnije, ali nisu novost u Evropi. Negativne cijene omogućavaju snabdevačima da ponude posebne tarife odnosno načine obračuna kupcima. Dinamične tarife znače da snadevač cijenu određuje za mnogo manje vremenske intervale, na primjer, za svaki sat, a ne na godišnjem ili mjesečnom nivou, prenosi Balkan Green Energy News. To onda traži od potrošača fleksibilnu organizaciju potrošnje.
Analiza njemačke firme tado pokazala je da su u prvih šest mjeseci 2024. godine kupci sa dinamičnim tarifama u Evropi plaćali struju i do 34 posto manje nego što je bila prosječna cijena na Evropskoj energetskoj berzi (EEX).