podaci eurelectrica

Emisije gasova dostigle historijski minimum 2024. godine

Autor: Energetika.ba
Foto: Arhiv
Evropsko trgovinsko udruženje Eurelectric, koje predstavlja evropsku elektroenergetsku industriju, objavilo je podatke prema kojima je 2024. bila godina rekorda za evropski energetski sektor.

Emisije su smanjene za 59 posto u odnosu na nivoe iz 1990. godine zahvaljujući većim obnovljivim izvorima energije, što je omogućilo EU da postigne najčistiju kombinaciju proizvodnje električne energije ikada.

Nadalje, prosječna veleprodajna cijena električne energije u EU za dan unaprijed pala je za 16 posto u odnosu na 2023., uz neke značajne izuzetke u posljednjem kvartalu godine.

Međutim, potražnja za električnom energijom nije porasla, prvenstveno zbog niske industrijske potrošnje, što znači da će podsticaji za elektrifikaciju industrije biti ključni za postizanje dekarbonizirane konkurentne ekonomije.

U 2024., veleprodajne tržišne cijene dan unaprijed pale su na 82 eura po megavat satu (EUR/MWh) u poređenju sa 97 eura/MWh u 2023. godini.

Ovaj prosjek je bio još niži – 76 eura/MWh – sve do posljednjeg kvartala godine kada su skok cijena gasa, velika zimska potražnja, rijetki solarni i dani bez vjetra doveli do porasta cijena, što je izazvalo nekoliko skokova u Njemačkoj, Mađarskoj, Rumuniji i Švedska, prenosi Bankar me. Paralelno, negativne cijene oborile su novi rekord ove godine jer su bile registrovane u 17 posto slučajeva u najmanje jednoj zoni za nadmetanje.

„Podaci još jednom dokazuju da je ulaganje u veću proizvodnju iz obnovljivih izvora pravi put za konkurentniju i dekarboniziraniju ekonomiju, ali mora biti dopunjeno čvršćim i fleksibilnijim kapacitetom kako bi se uravnotežila njihova varijabilnost, ograničilo oslanjanje na skupa fosilna goriva i spriječilo skokove cijena ” rekao je Cillian O’Donoghue, direktor politike u Eurelectricu.

2024. je obilježila najniže emisije iz energetskog sektora EU sa padom od 13 posto u odnosu na 2023. Obnovljivi izvori su doprinijeli 48 posto u proizvodnji električne energije u EU, a slijede nuklearna sa 24 posto i fosilna goriva sa 28 posto – najniži udio ikada. Dok je nuklearna energija ostala jedina vodeća tehnologija u proizvodnji energije, vjetar je zadržao prednost nad prirodnim plinom iz prošle godine. Električna energija iz hidro i solarnih fotonapona značajno je porasla za više od 40 TWh u odnosu na prethodnu godinu. Ovo odgovara polovini godišnje potražnje za električnom energijom u Belgiji i cijeloj godišnjoj potražnji u Danskoj.

„Elektrifikacija ostaje plod za dekarbonizaciju EU“, dodao je O’Donoghue. „Što više elektrifikujete svoje energetske aplikacije, lakše ćete dekarbonizovati, ali potražnja za električnom energijom nije tamo gdje bi trebala biti danas.”

Potražnja za električnom energijom porasla je za manje od 2 posto u 2024. u odnosu na 2023., ali je i dalje niža od nivoa prije krize. Dio ovog smanjenja dolazi od veće energetske efikasnosti i uštede energije, međutim, više od 50 posto ovog pada uzrokovano je usporavanjem industrije. U Njemačkoj je potrošnja električne energije u industriji smanjena za 13 posto u 2023. u odnosu na 2021. i očekuje se da će dodatno potonuti u 2024. budući da je industrijska proizvodnja pala za 4 posto u odnosu na prethodnu godinu, prenosi Bankar me.

Jačanje industrijske elektrifikacije mora biti prioritet nove Komisije. Clean Industrial Deal je idealna prilika za pružanje novih poticaja za elektrifikaciju, kao što je stvaranje banke za elektrifikaciju, područja ubrzane elektrifikacije i mehanizama za smanjenje rizika za dugoročne ugovore o kupovini električne energije.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba