EU želi jeftiniju energiju, uskoro prijedlog smanjenja poreza
No, treba ipak napomenuti da reforma porezne politike na području energije čeka još od 2021. godine kada je predložena direktiva o oporezivanju energije oko čega se još nisu do kraja uspjele dogovoriti zemlje članice.
Evropska komisija želi niže troškove energije kako bi EU bila u boljoj poziciji u odnosu na Kinu i SAD kojima upravo niži troškovi u tom segmentu daju konkurentsku prednost.
Porezna je politika jedno od područja u kojima se traži suglasnost svih članica EU-a i zbog toga je bilo kakve odluke teško donijeti. Ono što najviše dijeli zemlje je pitanje treba li vazdušnim i pomorskim prijevoznicima i dalje dopustiti da uživaju korištenje fosilnih goriva bez poreznih nameta.
“Vijeće ministara bi trebalo zaključiti reviziju direktive o oporezivanju energije, predložene 2021. godine, kojoj je cilj usklađenje oporezivanja energenata s politikama EU-a u sektoru energetike i klimatskih pitanja što podrazumijeva promicanje čistih tehnologija”, navodi se u nacrtu dokumenta Evropske komisije.
Među prijedlozima su porezne olakšice za domaćinstva s niskim prihodima.
Odbor za industriju i energetiku Evropskog parlamenta pozvao je EU da ubrza promjene mjerama koje će poticati lokalnu proizvodnju, skladištenje, dijeljenje i potrošnju obnovljive energije.
Plan smanjenja troškova energije treba biti objavljen 26. februara zajedno s takozvanim dogovorom o čistoj industriji. Ideja je dati smjernice vladama da smanje poreze na električnu energiju na najmanju moguću mjeru u skladu s trenutačnom regulativom.
U Hrvatskoj je stopa PDV-a na struju 13 posto.
Evropska komisija razmatra i načine pomoći mimo porezne politike kao što je promicanje smanjene potražnje kako bi se umanjio rast cijena u trenucima najveće potrošnje električne energije te tržišni način promicanja poboljšanja energetske učinkovitosti, prenose Financije hr.
Raspravlja se i o zajedničkom nastupu u uvozu ukapljenog prirodnog plina (LNG) kako bi se smanjila nabavna cijena. Štaviše, prijedlog je i da se primijeni “japanski model” investiranja u izvozne kapacitete proizvođača LNG-a radi izgradnje čvrstih veza s dobavljačima.
Evropska komisija želi također razdvojiti cijene električne energije od visokih i volatilnih cijena plina kako bi firmama bilo lakše ostvariti dugotrajne ugovore o kupnji struje s proizvođačima iz obnovljivih izvora.
Nedavna je analiza cijena električne energije u glavnim gradovima članica EU-a pokazala da Zagreb, kao i većina glavnih gradova u središnjoj i jugoistočnoj Evropi, ima niže cijene energenata od onih na zapadu ili sjeveru Evrope, no troškovi domaćinstva za energiju su razmjerno viši zbog niže razine dohodaka, odnosno cijene struje i plina su potrošačima manje priuštive.