Problemi

Francuska i Švicarska zatvorile nuklearne elektrane zbog vrućina

Autor: Energetika.ba
Foto: Arhiv
Brojne nuklearne elektrane u Švicarskoj i Francuskoj bile su prinuđene da smanje aktivnost ili da se potpuno zatvore, jer ekstremne temperature spriječavaju objekte da se oslanjaju na vodu iz lokalnih rijeka.

Da bi se ohladile, nuklearne elektrane pumpaju vodu iz rijeka ili mora, koju zatim zagrijanu ispuštaju nazad u vodene površine. Međutim, ovaj proces može ugroziti lokalni biodiverzitet ukoliko se ispusti voda koja je previše vruća.

Zbog vreline koja se proširila Evropom posljednjih dana, brojne nuklearne elektrane u Švicarskoj i Francuskoj bile su prinuđene da smanje aktivnost ili da se potpuno zatvore, jer ekstremne temperature sprečavaju lokacije da se oslanjaju na vodu iz lokalnih rijeka, piše Euronews.

Da bi se ohladile, nuklearne elektrane pumpaju vodu iz lokalnih rijeka ili mora, koju, zatim, topliju ispuštaju nazad u vodene površine.

Međutim, aktuelni toplotni talas u Evropi znači da je voda koju pumpaju nuklearne elektrane već veoma vruća, što utiče na sposobnost nuklearnih elektrana da je koriste za hlađenje. Pored toga, nuklearne elektrane rizikuju da predstavljaju opasnu pretnju lokalnom biodiverzitetu, ispuštajući pretoplu vodu u rijeke i mora.

Zaustavljanje reaktora

S obzirom na vrućinu, kompanija Axpo – koja upravlja nuklearnom elektranom Beznau u Švicarskoj – saopštila je da je zatvorila jedan od svojih reaktora, dodajući da drugi reaktor radi ograničenim kapacitetom.

„Zbog visokih temperatura vode u rijeci, kompanija Axpo je danima u sve većoj mjeri smanjivala proizvodnju dva reaktorska bloka u nuklearnoj elektrani Beznau i u nedelju ju je smanjila na 50 posto“, rekao je operater.

Reaktori nuklearne elektrane Beznau nalaze se direktno na rijeci Are, gdje su temperature posljednjih dana dostigle 25 stepeni Celzijusa, što je dovelo do toga da kompanija Axpo smanji svoje aktivnosti kako bi spriječila prekomjerno zagrijavanje već tople vode, koje bi moglo da ugrozi lokalni biodiverzitet.

Iako je Švicarska odlučila da postepeno ukine nuklearnu energiju do 2033. godine, postojeće elektrane mogu da nastave da rade sve dok su bezbjedne.

Zagrijavanje lokalnih rijeka

U međuvremenu, francuska elektroenergetska kompanija EDF je u ponedjeljak zatvorila nuklearnu elektranu Golfeš, koja se nalazi u južnom departmanu Tarn i Garona, usred upozorenja na ekstremne vrućine u regionu i zabrinutosti da bi se lokalna rijeka mogla zagrijati do 28 stepeni, čak i bez dotoka zagrijane vode za hlađenje.

Francuska ima ukupno 57 aktivnih nuklearnih reaktora u 18 elektrana. Prema EDF-u, zemlja dobija oko 65% svoje električne energije iz nuklearne energije, koju vlada smatra ekološki prihvatljivom.

Francuska ima 18 nuklearnih elektrana. Reaktori na jugu morali su biti zatvoreni zbog nedostatka vode za hlađenje.

Proizvodnja je smanjena i na drugim lokacijama, uključujući nuklearnu elektranu Bleje u zapadnoj Francuskoj, kao i nuklearnu elektranu Biže u južnoj Francuskoj, koja bi takođe mogla biti zatvorena, crpeći vodu za hlađenje iz reka Žironda i Ron.

Snabdijevanje strujom

Iako je proizvodnja nuklearne energije morala biti smanjena zbog ekstremnih vrućina, uticaj na francusku energetsku mrežu ostaje ograničen, uprkos činjenici da se više električne energije koristi za hlađenje zgrada i rad sistema za klimatizaciju.

Francuski operater mreže RTE uvjerava da sve nuklearne elektrane koje rade mogu da pokriju potrebe francuskog stanovništva. Francuska proizvodi više električne energije nego što troši, jer trenutno izvozi električnu energiju u susjedne zemlje.

Međutim, stručnjaci predviđaju da će vrhunci potrošnje energije tokom toplotnih talasa postajati još češći, kako globalne temperature nastavljaju da rastu.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba