Regija

Hrvatska napreduje s planovima za nuklearnu energiju

Autor: Energetika.ba
Foto: Arhiv
Hrvatska je osnovala Radnu grupu za nuklearnu energiju kako bi razvila zakonodavni okvir, istražila potencijalne lokacije za nuklearne elektrane i analizirala ekonomske aspekte nuklearne energije, uključujući male modularne reaktore.

Ministarstvo privrede takođe pokreće studijske programe za obuku stručnjaka i osiguranje dugoročne energetske stabilnosti. Nuklearna elektrana Krško, koju Hrvatska deli sa Slovenijom, trenutno pokriva oko 16% nacionalne potrošnje električne energije.

Hrvatsko Ministarstvo privrede osnovalo je Radnu grupu za nuklearnu energiju, koja okuplja predstavnike ministarstva, naučne zajednice, državnih institucija i nuklearne stručnjake iz energetskog sektora, piše Ceenergy News.

Glavni zadaci radne grupe uključuju razvoj zakonodavnog okvira za nuklearnu energiju kao jedne od niskougljeničnih opcija, pripremu osnivanja Instituta ili Agencije za nuklearnu energiju kao nezavisnog regulatornog tela, kao i učešće u razvoju i analizi scenarija energetskog razvoja. Pored toga, radna grupa će proučavati potencijalne lokacije za razvoj nuklearnih kapaciteta, bilo u vidu konvencionalnih nuklearnih elektrana ili malih modularnih reaktora (SMR).

Učesnici su se složili da bi mali modularni reaktori omogućili fleksibilnije, sigurnije i brže uvođenje nuklearne energije u energetske sisteme, uz strože bezbednosne standarde i decentralizovan pristup snabdevanju električnom energijom. Radna grupa će takođe analizirati finansijske i ekonomske aspekte SMR tehnologije u poređenju s konvencionalnim velikim nuklearnim elektranama.

Ministarstvo privrede je takođe pokrenulo inicijativu za uspostavljanje studijskih programa za nuklearnu energiju kako bi se obnovila stručnost i obučili novi specijalisti.

„Hrvatska mora na vreme prepoznati globalne trendove i donositi odluke koje će osigurati dugoročnu energetsku stabilnost i održivost,“ izjavio je ministar privrede Ante Šušnjar. „Naš nuklearni program fokusiran je na smanjenje emisija CO2 i obezbeđivanje dugoročne energetske nezavisnosti Republike Hrvatske. U tom kontekstu, Radna grupa će igrati ključnu ulogu u proceni tehnoloških i regulatornih aspekata i u razvoju strateških preporuka za buduće odluke o energetskom razvoju zemlje.“

Hrvatska trenutno ima jednu nuklearnu elektranu, Krško, koja je u zajedničkom vlasništvu sa Slovenijom više od četiri decenije i pokriva oko 16% ukupne potrošnje električne energije u zemlji.

Ministar je ranije govorio o značaju nuklearne energije na jednoj konferenciji.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba