Istraživanje pokazuje da bi baterije u električnim automobilima mogle da traju dugo
Nova studija naučnika iz SLAC-Stanford Battery Centera sugeriše da bi baterije električnih vozila mogle da traju znatno duže nego što se ranije očekivalo, piše Revija HAK.
U SLAC-u navode da način na koji se izračunavaju životni ciklusi baterija nije dobar kada je riječ o električnim vozilima. To je zato što pretpostavljaju prilično konstantan ciklus pražnjenja i ponovnog punjenja, što se u svakodnevnom korištenju ne dešava. Energetski ciklusi kod električnjih vozila su mnogo kompleksniji, sve zavisi o stilu i mjestu vožnje, gradskoj vožnji, vožnji na putevima van gradova, autoputevima. Punjenje varira jer neki vlasnici mogu da pune bateriju svake noći, dok drugi mogu da čekaju danima između punjenja.
Naučnici su pokušali da simuliraju stvarne uslove kada su testirali baterije te su kreirali četiri profila punjenja/pražnjenja. Testirali su 92 komercijalne litijum-jonske baterije više od dve godine i otkrili da, što je profil bio realističniji, očekivani životni vijek električnih vozila se povećavao, prenosi Autoblog rs. Studija je otkrila neka iznenađenja, uključujući to da naglo, kratko ubrzanje, može dovesti do sporije degradacije. Studija je pokazala da regenerativno kočenje i odmor baterija pomaže da traju duže.
Također postoje važne razlike između vremena, odnosno starosti baterije, i ciklusa punjenja, kada je riječ o starenju baterije. Ciklusi su važniji za električna vozila koja su stalno u upotrebi, kao što su taksiji, autobusi i dostavna vozila. Zaključak je da bi baterije mogle da traju 40 posto duže nego što se predviđalo.