sedmica održivog razvoja

Na konferenciji GENDERGY istaknuta ključna uloga žena u energetskom sektoru

Autor: Energetika.ba
Foto: Fena
Na panel-konferenciji GENDERGY, koja je održana danas u okviru Sedmice održivog razvoja u Europa House u Sarajevu, istaknuta je neophodnost aktivnije uloga žena u energetskom sektoru.

Voditeljica sektora za energiju i okoliš UNDP-a Raduška Cupać je izrazila zadovoljstvo što su uz podršku Vlade Švedske dobili priliku da organizuju tu konferenciju.

- Konferencija je samo jedan u nizu događaja u Sedmici održivog razvoja koje UN organizuju zajedno sa Vladom Švedske. Cilj konferencije je da se naglasi neophodnost uloge žena u procesu energetske tranzicije, odnosno cjelokupne zelene tranzicije - dodala je Cupać.

Projektna menadžerica Sektora za energiju i okoliš UNDP-a Senka Mutabždija Bećirović je rekla da se ovim skupom u okviru obilježavanja Sedmice održivog razvoja ističe bitna tema rodne ravnopravnosti, pogotovo sa fokusom na sektor energetske efikasnosti i generalno prilagođavanje na klimatske promjene.

- Što se tiče Razvojnog programa UN u BiH krovni projekat koji je propagirao i inicirao dosta inovativnih tema uključujući rodnu ravnopravnost je projekat GED - Zeleni ekonomski razvoj koji finansira Švedska, a realizuje UNDP u BiH u saradnji sa relevantnim ministarstvima i ostalim institucijama - dodala je Mutabždija Bećirović.

Organizatori konferencije su, prema riječima dekana Mašinskog fakulteta u Sarajevu Harisa Lulića, kroz ovu bitnu temu spojili društveni, javni i akademski sektor, prenosi Fena.

- Ta tema je jako bitna za BiH, a kada je riječ o rodnoj ravnopravnosti, pokazalo se da svaki tim, kada je mješovitog karaktera, daje bolje rezultate – istakao je Lulić.

Što se tiče mašinske struke, kako je dodao, ranije je mašinstvo bilo uglavnom "muški fakultet", a danas je omjer muškaraca i žena 60:40 i žene počinju uzimati aktivniju ulogu u svim sferama života, pa i u energetici.

Programska analitičarka UN Women Arielle Allouche je rekla da je UN Women posvećen rješavanju pitanja kao što je isprepletenost pitanja rodne ravnopravnosti i klimatskih promjena u Bosni i Hercegovini.

- U četvrtom Gender akcionom planu BiH naglašena je važnost raspoloživosti podataka koji su razvrstani po rodnoj pripadnosti i podizanje svijesti o tehnologijama, te edukacijama koje su uglavnom usmjerene na uključivanje aspekata rodne ravnopravnosti u sve oblasti rada i života. Provođenjem tih strategija, naš cilj je da osiguramo inkluzivne, ravnopravne i pravične mjere u upravljanju okolišem – rekla je Allouche napominjući da je učešće žena u donošenju odluka u ovim sektorima naročito važno.

Ovaj događaj je treći u nizu u okviru GED projekta, koji finansira Ambasada Švedske u Bosni i Hercegovini, a implementira Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP) u Bosni i Hercegovini.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba