"Cilj ovog zahtjeva je da se kompaniji omogući neometan operativni rad i nakon 28. aprila, što je rok predviđen licencom izdatom 28. marta tekuće godine", navodi se u saopštenju NIS-a.
U kompaniji su ukazali da su sredinom marta od nadležnih institucija zatražili i da NIS bude u potpunosti uklonjen sa liste sankcionisanih sankcija.
Krajem marta, SAD su po drugi put odložile primjenu sankcija NIS-u.
Naftna industrija Srbije našla se na listi sankcija koju je objavilo 10. januara Ministarstvo finansija Sjedinjenih Američkih Država zbog udjela u vlasništvu ruske kompanije Gasprom njeft.
Kompanija NIS sankcionisana je zbog takozvanog "sekundarnog rizika" odnosno zbog povezanosti sa ruskim Gasprom njeftom, koji se nalazi pod zapadnim sankcijama usled ruske invazije na Ukrajinu.
NIS je jedina kompanija u Srbiji koja se bavi istraživanjem, proizvodnjom i preradom nafte i proizvodnjom prirodnog gasa.
U međuvremenu, Gasprom njeft je prenio oko pet posto svog udjela na Gasprom, rusku kompaniju koja nije obuhvaćena zapadnim sankcijama, tako sada udio Gasprom njefta u NIS-u iznosi manje od 50 posto (44,85). I sa promjenom vlasničkom strukturom, ruske kompanije i dalje imaju većinski udio u NIS-u.