Očekuje se blagi porast opterećenja elektoenergetskog sistema U BiH
Kako se navodi u Tehničkom opisu, elektroenergetski sistema BiH karakterističan je po većoj ukupnoj godišnjoj proizvodnji od ukupne godišnje potrošnje električne energije. Veći dio proizvodnje električne energije dolazi iz termoelektrana na domaći ugljen.
- U skladu sa postojećim planovima razvoja u narednim godinama očekuje se blagi porast opterećenja EES BiH. Na primjer, u Indikativnom planu razvoja proizvodnje 2023–2032. godina navedena je procjena vršnog opterećenja EES BiH uz prosječni godišnji porast maksimalnog opterećenja na prijenosnoj mreži od 1,8%, a minimalnog 1% - ističe se.
Dalje se dodaje da se u narednom periodu na prijenosnoj mreži BiH ne očekuju se velike promjene potrošnje električne energije u odnosu na postojeće stanje. Međutim, u odnosu na trenutno stanje na strani proizvodnje očekuju se velike i značajne promjene, prenosi Ekapija. Otvaranjem tržišta električne energije i usvajanjem niza propisa posljednjih 10-15 godina dolazi do velike tranzicije elektroenergetskog sektora u regiji. U BiH kao i u ostalim zemljama regije i Evrope izuzetno je veliki interes za izgradnju novih proizvodnih objekata, prvenstveno solarnih elektrana i vjetroelektrana.
- U skladu sa Registrom podnijetih zahtjeva korisnika za priključak na prijenosnu mrežu naponskog nivoa 110 kV, 220 kV i 400 kV vidljiv je velik interes za izgradnju proizvodnih pogona iz obnovljivih izvora, prvenstveno solarnih elektrana i vjetroelektrana (solarne elektrane ≥9.500 MW, vjetroelektrane ≥ 3.300 MW).
Uz priključene VE Mesihovina, VE Jelovača, VE Podveležje, FNE Petnjik, FNE Zvizdan, FNE ECO Wat (35 MW) te niza manjih elektrana priključenih na distributivnu mrežu, prema dostupnim podacima Elektroprijenosa BiH iz jula 2024. godine, u narednih nekoliko godina planiran je ulazak u pogon velikog broja novih proizvodnih objekata, i to:
- FNE ECO Wat (+69,5 MW)
- HE Dabar
- HE Ulog
- VE Baljci
- VE Oštrc
- VE Grebak
- SE Bileća
- SE Trebinje 1
- VE Ivan Sedlo
- VE Ivovik
- VE Tušnica
- VE Slovinj
- VE Dževa
- VE Široka Draga
- FNE Plavo sunce
- FNE Polog
- FNE ECCO 1-26
- FNE EPHZHB 1
- FNE Lena 1, Lena 2 i Energo MI
- FNE Solario
Riječ je o više od 20 novih elektrana ukupne snage veće od 2.000 MW koje se očekuju u pogonu na prijenosnoj mreži BiH u razdoblju od iduće 2-3 godine.