U tim aktivnostima na međunarodnom nivou uime Bosne i Hercegovine učestvuje i Šejla Gruhonjić-Ferhatbegović, ugledna članica Bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE koja će saznanja i moguća rješenja, sadržana u osam važnih preporuka, prezentirati na ovosedmičnoj sjednici Upravnog odbora CIGRE u Sarajevu.
Najavljujući tu raspravu, Zijad Bajramović, predsjednik bosanskohercegovačkog komiteta CIGRE za Fenu je izjavio da je integracija distribuiranih energetskih resursa u procesu planiranja složena, ali bi fleksibilnost distribuiranih energetskih izvora i drugih pametnih uređaja mogla pomoći u rješavanju problema s kojima se u praksi susrećemo, prenosi Fena. Pritom, prije svega, misli na probleme koji nastaju pri preopterećenjima, nedozvoljenim naponskim prilikama i uticaju na kvalitet električne energije.
- Ukoliko operatori distributivnog sistema, prilikom planiranja, primjenjuju konzervativne pristupe, to može uzrokovati ograničenje daljeg razvoja distribuiranih energetskih resursa i povećanje troškova za društvo u cjelini. Shodno ovome, radna grupa je definirala obim fleksibilnosti i proučavala njegovu integraciju na svim nivoima planiranja, od kratkoročnih do dugoročnih i od lokalne do globalne fleksibilnosti, pri čemu su izdvojeni tzv. tehnički i regulatorni pristup – zaključio je Bajramović.