Sa daljine, solarna elektrana Ivanpah izgleda kao svjetlucavo jezero u pustinji Mohave. Izbliza, to je ogromna instalacija sa stotinama hiljada ogledala usmjerenih ka tri kule, od kojih je svaka viša od Kipa slobode.
Kada je elektrana otvorena u blizini granice Kalifornije i Nevade početkom 2014. godine, predstavljena je kao budućnost solarne energije. Samo deceniju kasnije, planira se njeno zatvaranje, piše CNN.
Jedan od suvlasnika, kompanija NRG Energy, objavila je u januaru da raskida ugovore sa elektroprivredama i, uz regulatorno odobrenje, započeće zatvaranje postrojenja početkom 2026. godine. Lokacija bi potom mogla biti preuređena za novu vrstu solarne energije.
Za neke, Ivanpah sada predstavlja ogroman, svjetlucavi spomenik rasipanju poreskog novca i ekološkim problemima – aktivističke grupe su odavno kritikovale elektranu zbog njenog uticaja na divlji svijet. Za druge, ovakvi neuspjesi su prirodni dio trke za održivim energetskim rješenjima.
Tehnologija koja nije uspjela
Kada je Ivanpah zamišljen, njegova tehnologija – koncentrovana solarna energija (termička solarna energija) – smatrana je potencijalnim probojem, prenosi Ekapija. Sistem funkcioniše tako što stotine hiljada kompjuterski upravljanih ogledala, poznatih kao heliostati, prate sunce i koncentrišu zrake na tri kule visoke oko 137 metara. Na vrhu kula nalaze se bojleri ispunjeni vodom, koja se zagrijava do tačke ključanja i proizvodi paru, pokrećući turbine za generisanje struje.
Jedna od ključnih prednosti ove tehnologije bila je mogućnost skladištenja toplote, omogućavajući proizvodnju električne energije i noću ili kada sunce ne sija – bez potrebe za baterijama.
Projekat je dobio podršku Vlade kroz 1,6 milijardi dolara garancija na zajmove iz Ministarstva energetike SAD, kao i ugovore sa elektroprivredama Pacific Gas & Electric Company i Southern California Edison, koje su se obavezale na dugoročne otkupe električne energije iz Ivanpaha.
Elektrana je 2014. godine zvanično puštena u rad kao najveća solarna elektrana na svijetu, prostirući se na oko 13 kvadratnih kilometara federalne pustinjske zemlje.
- Ovaj projekat je simbol uzbudljivog napretka u čitavoj industriji - rekao je tadašnji sekretar za energetiku Ernest Moniz na ceremoniji otvaranja u februaru 2014. godine.
Gdje je pošlo po zlu?
Prvi problem bio je tehnička složenost. Prema riječima Jenny Chase, analitičarke za solarnu energiju u BloombergNEF, ovakvi sistemi su izuzetno zahtjevni za upravljanje.
- Ove elektrane su tehnički veoma teške za rad - rekla je Čejs za CNN. Ogledala moraju savršeno da prate sunce i održavaju precizno poravnanje u svakom trenutku. To je, kako kaže, izuzetno teško postići.
Ali, možda najveći problem za Ivanpah bio je pad cijena fotonaponskih solarnih panela.
- Danas u nekim dijelovima svijeta možete kupiti solarni panel po cijeni ograde - rekla je Chase. Kada je Ivanpah građen, niko nije mogao ni da zamisli da će fotonaponske ćelije postati toliko jeftine, a baterije i skladištenje energije tako napredovati.
Predstavnik NRG Energy je izjavio da su cijene bile konkurentne kada su ugovori o otkupu struje potpisani 2009. godine, ali su vremenom efikasnije i isplativije tehnologije preuzele primat.
U januaru 2025. godine, NRG je okončao pregovore sa PG&E o raskidu ugovora o otkupu električne energije, koji je trebalo da traje do 2039. godine. Kompanija tvrdi da će to donijeti velike uštede za potrošače u Kaliforniji.