Rusija i Ukrajina pregovaraju o obustavi međusobnih napada na energetsku infrastrukturu
Kijev pokušava da obnovi pregovore koji su prekinuti u augustu zbog ukrajinske invazije na Kursk. „Postoje veoma rani razgovori o mogućnosti ponovnog pokretanja pregovora. Sada se razgovara o energetskim objektima“, rekao je neimenovani diplomata upoznat s pregovorima, prenosi Financial Times.
Dogovor bi bio najznačajnija deeskalacija sukoba od početka rata. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je ranije ovog mjeseca da bi dogovor o zaštiti energetskih objekata mogao ukazati na spremnost Rusije za šire mirovne pregovore.
Moskva i Kijev smanjili su učestalost napada na energetske infrastrukture posljednjih sedmica kao dio dogovora između njihovih obavještajnih agencija, naveo je jedan ukrajinski zvaničnik. Uoči predstojeće zime, Ukrajina se suočava s ozbiljnim izazovima zbog ruskih raketnih napada koji su uništili skoro polovinu kapaciteta za proizvodnju energije, zbog čega se sada u velikoj mjeri oslanja na nuklearne elektrane i uvoz energije iz evropskih zemalja.
Obje strane su ranije priznale da bi obustava napada na ukrajinsku elektroenergetsku mrežu i ruske rafinerije nafte bila u obostranom interesu. Međutim, prema riječima bivšeg visokog ruskog zvaničnika, Moskva verovatno neće pristati na dogovor dok ruske snage ne protjeraju ukrajinske trupe iz Kurska, gde i dalje navodno kontrolišu oko 600 kvadratnih kilometara teritorije.
Ukrajinska invazija na Kursk u augustu prekinula je prethodnu rundu pregovora uz posredovanje Katara upravo kada su zvaničnici planirali sastanak uživo u Dohi. Katar je započeo posredovanje u pregovorima u junu. Neimenovani ukrajinski zvaničnici naveli su da su Kijev i Moskva prošle jeseni postigli „prećutni dogovor“ da ne napadaju energetske infrastrukture jedni drugima.
Kao rezultat tog dogovora, Rusija se te zime uzdržala od velikih napada na ukrajinsku elektroenergetsku infrastrukturu, ali je Ukrajina početkom 2023. ponovo započela napade dronovima na ruske rafinerije nafte kako bi pojačala pritisak na Moskvu nakon neuspješnog kontraofanzivnog napada iste godine. U okviru ukrajinske kampanje, pogođeno je najmanje devet od 32 velike rafinerije u Rusiji od početka 2024. godine.