moskva

Rusija razmatra spajanje triju naftnih divova

Autor: Energetika.ba
Foto: Arhiv
Moskva radi na planu spajanja svojih najvećih naftnih kompanija u jedinstvenog nacionalnog šampiona, što je dogovor koji bi učvrstio kontrolu predsjednika Vladimira Putina na globalnim energetskim tržištima i ruskoj ratnoj ekonomiji.

Prema jednom scenariju o kojem se raspravlja, div Rosneft Oil kojeg podupire država apsorbirao bi drugog državnog proizvođača Gazprom Neft— firmu kćer izvoznika prirodnog plina Gazproma— i Lukoil u neovisnom vlasništvu, doznaju Wall Street Journal. Sva trojica su pod američkim sankcijama.

Nova firma vjerovatno bi postala drugi najveći svjetski proizvođač sirove nafte, nakon Aramca iz Saudijske Arabije. Pumpanjem gotovo tri puta većom proizvodnjom od Exxon Mobila, najvećeg američkog proizvođača, kombinirani entitet mogao bi omogućiti Rusiji da izvuče više cijene od kupaca u mjestima kao što su Indija i Kina.

Razgovori između rukovoditelja i vladinih dužnosnika održani su tijekom proteklih nekoliko mjeseci. Oni mogu, ali i ne moraju rezultirati dogovorom, a detalji bilo kojeg plana mogli bi se promijeniti, rekli su ljudi.

Nagađanja o spajanjima i preuzimanjima povremeno prožimaju Moskvu i Sankt Peterburg, ali u prošloj deceniji nije došlo do velikih energetskih poslova. Prepreke uključuju protivljenje nekih rukovoditelja Rosnefta i Lukoila, kao i izazov skupljanja sredstava za isplatu dioničarima Lukoila, rekli su neki ljudi.

Glasnogovornik Kremlja rekao je da administracija ne zna za takve dogovore,

Glasnogovornik Rosnefta rekao je da je izvješće The Wall Street Journala lažno, temeljeno na njemu dostupnim informacijama. U e-poruci je rekao da bi članak u časopisu "mogao biti usmjeren na stvaranje konkurentskih tržišnih prednosti u interesu drugih sudionika na tržištu." Na telefonsko pitanje koje informacije Rosneft smatra netočnima, glasnogovornik je rekao da mu nije dopušteno odgovarati na pitanja.

Glasnogovornik Lukoila rekao je da ni firma ni njezini dioničari nisu u procesu pregovora o spajanju "ni s jednom stranom jer to ne bi bilo u interesu firme".

Glasnogovornici Gazprom Nefta i Gazproma nisu odgovorili na zahtjeve za komentar, piše SEEbiz.

Razgovori naglašavaju Putinovu želju da prikupi energetski sektor kako bi podržao svoje ratne napore, rekli su ljudi upoznati s razgovorima. Ruski predsjednik, rekli su neki od njih, zamišlja silnika koji se može natjecati sa Saudijskom Arabijom u vrijeme kada potražnja za naftom, iako još uvijek ogromna, usporava pred zelenijim alternativama.

Nafta i plin su krvotok ruske ekonomije, opskrbljuju gotovo trećinu saveznih prihoda i daju Putinu utjecaj u cijelom svijetu. Uspjeh Rusije u stabilizaciji ekonomije usprkos zapadnim sankcijama najvećim je dijelom zahvaljujući njezinoj naftnoj industriji.

Izvoznik prvak možda bi mogao bolje izdržati zapadne sankcije, koje su zakomplicirale izvoz, sputale velike nove naftne i plinske projekte i otežale plaćanja, kažu ljudi. Razgovori, iako pod utjecajem rata u Ukrajini, također imaju za cilj pripremiti Rusiju za konačno poslijeratno otopljavanje ekonomskih odnosa.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba