scott Bessent

SAD bi trebao pojačati sankcije ruskim proizvođačima nafte

Autor: Energetika.ba
Foto: X.com
Scott Bessent rekao je da bi SAD trebao pojačati sankcije ruskim proizvođačima nafte kako bi prisilio Moskvu da pregovara s Ukrajinom dok je kritizirao Bidenovu administraciju što nije bila oštrija prema režimu Vladimira Putina.

Komentari kandidata Donalda Trumpa za ministra finansija u četvrtak pogurali su cijene nafte, jer su trgovci razmatrali mogućnost smanjene globalne opskrbe sirovom naftom. Također se očekuje da će nova administracija ciljati na iransku i venezuelansku naftu strožim sankcijama dok Trump nastoji povećati ekonomski pritisak na protivnike SAD-a.

"Kao dio (Trumpove) strategije za okončanje rata u Ukrajini, 100 posto ću se pridružiti povećanju sankcija, posebno ruskim naftnim kompanijama, do razine koja bi dovela Rusku Federaciju za stol", rekao je Bessent senatorima. .

Utvrdio je da američke sankcije na rusku energiju "nisu dovoljno efikasne" jer je "prethodna administracija bila zabrinuta zbog podizanja cijena tokom izborne sezone".

Međunarodna referentna vrijednost nafte Brent porasla je za više od 1 dolar nakon Bessentovih komentara na više od 81 dolar po barelu.

Njegove primjedbe tokom saslušanja za potvrđivanje na Capitol Hillu dolaze četiri dana prije nego što se Trump vrati u Bijelu kuću s planom za provedbu sveobuhvatnih rezova poreza, viših carina i agresivne deregulacije, u velikom zaokretu od odlazeće Bidenove administracije.

Američke dionice su porasle otkako je Trump pobijedio na izborima 5. novembra, dok je Wall Street prihvatio njegovu agendu, sa šefovima najvećih svjetskih banaka - koje su ove sedmice objavile velike profite - rekavši da je optimizam u vezi s ekonomskim planovima nove administracije oslobodio "životinjske duhove".

Međutim, čelnici velikih banaka, govoreći ove sedmice, također su upozorili da bi Trumpove prijetnje nametanjem sveobuhvatnih carina mogle biti inflacijske.

Milijarder, šef hedge fonda, iskoristio je svoje kritike Senatskog finansijskog odbora - koji mora odobriti njegovu nominaciju prije nego što ide na puno glasovanje u domu - kako bi obranio te planove.

Iako nije ponudio nove pojedinosti, Bessent je rekao da će Trump koristiti carine kako bi se uhvatio u koštac s nepoštenom trgovinskom praksom, povećao prihode za američku vladu i sklopio ugovore s drugim zemljama, prenosi SEEbiz.

Bessent je također rekao da će potaknuti Kinu da kupi više američkih poljoprivrednih proizvoda, poput kukuruza i soje, prema uvjetima ugovora o kupnji koji je Trump dogovorio s Pekingom kako bi ublažio trgovinske napetosti tokom prve administracije republikanskog čelnika. Trump će nastaviti agresivno primjenjivati kontrolu izvoza na američku robu koja ide u Kinu, rekao je.

“Trebali bismo imati vrlo rigorozan proces provjere svega što bi se moglo koristiti u umjetnoj inteligenciji, u kvantnom računalstvu i nadzoru, u čipovima”, rekao je.

Bessent je također naglasio svoju podršku produženju Trumpovih smanjenja poreza nakon njihova isteka na kraju godine, rekavši da je to "najvažnije ekonomsko pitanje dana".

Neuspjeh da se produže rezovi za ljude i firme, koje je uveo Trump 2017., izazvao bi "ekonomsku katastrofu" za SAD, "i kao i uvijek s finansijskom nestabilnošću, koja pada na ljude srednje i radničke klase". Očekuje se da će ove godine Kongresom dominirati žestoka politička bitka oko porezne politike.

Što se tiče privrednih izgleda, Bessent je rekao kako vjeruje da će se inflacija nastaviti približavati cilju Federalnih rezervi od 2 posto i inzistirao je da će Trumpova administracija poštivati neovisnost centralne banke o monetarnoj politici.

No upozorio je da će se američko ministarstvo finansija boriti da iskoristi svoj "kapacitet zaduživanja" u vrijeme krize zbog sve goreg fiskalnog položaja Amerike.

"Zabrinut sam jer je nekoliko puta Ministarstvo finansija Sjedinjenih Država pozvano da spasi naciju, bilo da je to bio građanski rat, Velika depresija, Drugi svjetski rat ili nedavna epidemija Covida", rekao je Bessent.

Dodao je da bi "s ovim što sada imamo bilo teško učiniti isto".

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba