Shell, Equinor i TotalEnergies dovršili postrojenje za skladištenje CO2
Hvatanje i skladištenje ugljičnog dioksida (CCS) već se dugo ističe kao način smanjenja emisija CO2, ali postoji tek nekoliko komercijalnih projekata te vrste. Norveška je, podsjeća Reuters, 2020. godine pokrenula projekt Longship, koji uključuje lokaciju Northern Lights.
“Danas smo postigli važnu prekretnicu na našem putu prema demonstraciji CCS-a kao održive opcije za postizanje klimatskih ciljeva” rekao je Tim Heijn, generalni direktor zajedničkog poduzeća, na otvaranju postrojenja.
Partneri se raduju primanju prvih količina u 2025. godini, izjavio je Arnaud Le Foll, viši potpredsjednik u TotalEnergiesu, prenose Financije hr.
Lokacija se sastoji od 12 metalnih spremnika na kopnu koji su sposobni privremeno skladištiti teret od 7.500 kubičnih metara, prevezen jednim od specijaliziranih brodova naručenih za isporuku ukapljenog CO2.
Zatim se CO2 šalje putem 110 kilometara dugog cjevovoda na trajno skladištenje 2.600 metara ispod razine mora.
Prva faza Northern Lights projekta može ubrizgati 37,5 miliona metričkih tona CO2 tokom 25-godišnjeg razdoblja, odnosno 1,5 miliona tona godišnje. Druga cilja dodatnih 3,5 miliona tona godišnje.
Prva isporuka doći će iz postrojenja za hvatanje CO2 u cementari Brevik na jugu Norveške, koja je u vlasništvu Heidelberg Materials, a također je dio projekta Longship.
Northern Lights također ima sklopljene ugovore o transportu i skladištenju CO2 za proizvođača gnojiva Yara i dansku kompaniju Orsted, od 2025. odnosno 2026. godine, dok je projekt hvatanja CO2 u postrojenju za otpad u Oslu stavljen na čekanje zbog proračunskih problema.