spor od 2021. godine

Shell uspio sa žalbom protiv nizozemske klimatske presude o smanjenju emisija

Autor: Energetika.ba
Foto: Arhiv
Nizozemski sud u utorak je odbacio značajnu klimatsku presudu protiv Shella, nakon što je naftnom divu naloženo da drastično smanji svoje globalne emisije ugljika još 2021. godine.

Ishod, koji dolazi tijekom dana otvaranja klimatskog summita COP29 u Azerbajdžanu, označava najnoviji obrat u slučaju presedana koji bi mogao imati dalekosežne implikacije na budućnost klimatskih parnica.

Prizivni sud u Haagu rekao je da, iako je Shell dužan smanjiti svoje emisije ugljika, nije mogao utvrditi opseg tih smanjenja. Slučaj protiv Shella je stoga u potpunosti odbačen.

U amju 2021. Okružni sud u Haagu presudio je da Shell do 2030. mora smanjiti svoje emisije stakleničkih plinova za 45% u odnosu na razine iz 2019.

U presudi, koja je uslijedila kada je Shell imao svoje sjedište u Haagu, također se kaže da je firma odgovorna za sve emisije u svom lancu vrijednosti, uključujući one iz proizvoda koje prodaju - poznate kao emisije Scope 3.

Bilo je to prvi put u povijesti da je utvrđeno da je firma bila zakonski obvezna uskladiti svoje politike s Pariškim sporazumom, okvirom koji nastoji izbjeći najgore od onoga što klimatska kriza sprema ograničavajući porast prosječne globalne temperature na između 1,5 i 2 Celzijeva stepena.

Presuda se smatrala prijelomnim trenutkom u borbi protiv klime i izazvala je val tužbi protiv drugih firmi za proizvodnju fosilnih goriva.

Shell bilježi dobit od 6 milijardi dolara, pokreće novi program otkupa dionica

Slučaj protiv Shella pokrenuli su 2019. Milieudefensie, ekološka kampanja i nizozemski ogranak Friends of the Earth, zajedno sa šest drugih tijela i više od 17.000 nizozemskih građana.

Žalba na ishod od utorka još bi se mogla podnijeti nizozemskom Vrhovnom sudu, iako Milieudefensie nije rekao planira li pokrenuti žalbu.

"Prizivni sud je odbio tvrdnje Milieudefensie jer sud nije mogao utvrditi da društveni standard skrbi podrazumijeva obvezu Shella da smanji svoje emisije CO2 za 45% ili neki drugi postotak", stoji u priopćenju suda.

Štoviše, sud je rekao da smatra obvezu Shell-a da naglo smanji svoje emisije Scope 3 za određeni postotak "neučinkovitom" jer bi druge firme mogle uskočiti i preuzeti tu trgovinu i "to posljedično ne bi rezultiralo smanjenjem CO2 emisije.”

Shell je pozdravio odluku o ukidanju presude iz 2021. godine.

"Zadovoljni smo odlukom suda, za koju vjerujemo da je prava za globalnu energetsku tranziciju, Nizozemsku i našu firmu", rekao je izvršni direktor Shella Wael Sawan u izjavi.

“Naš cilj da do 2050. postanemo energetski posao s nultom neto emisijom ostaje u srcu Shellove strategije i transformira naše poslovanje”, dodao je.

Dionice Shella, uvrštenog na londonskoj berzi, trgovale su se nešto niže na vijestima, prenosi SEEbiz.

Shell se žalio na odluku iz 2021. i potom preselio svoje sjedište u Ujedinjeno Kraljevstvo, preseljenje koje je kritizirano jer je djelomično motivirano porazom u sudnici. Presuda Okružnog suda u Haagu bila je pravno obvezujuća samo u Nizozemskoj.

U žalbenim raspravama održanim ranije ove godine, britanska naftna kompanija tvrdila je da slučaj nema pravne osnove.

Shellovi advokati rekli su da zahtjeve kompanijama za smanjenje emisije stakleničkih plinova ne mogu postavljati sudovi, već samo vlade, izvijestio je Reuters. Firma je također rekla da će je sudska presuda prisiliti na smanjenje poslovanja bez ikakve koristi za borbu protiv klimatskih promjena.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba