Stručnjaci o animalnom otpadu u ZDK: Važan resurs za održivu budućnost
Učesnici seminara, radionice, bili su predstavnici kompanija koje se bave uzgojem životinja, njihovom preradom i proizvodnjom hrane, a među njima su bili i bh. lideri u ovoj proizvodnji, s obzirom da su najznačajniji kapaciteti smješteni u Zeničko-dobojskom kantonu.
Također su seminaru prisustvovali i predstavnici veterinarskih stanica i veterinari, proizvođači peradi, farmeri i lovci s područja tog kantona.
Ekspert iz oblasti upravljanja nusproizvodima životinjskog porijekla, Sanja Čelebićanin smatra da je jako važno na pravilan način zbrinjavati nus proizvode životinjskog porijekla i ono što mora biti otpad.
- Ja ne volim pričati o animalnom otpadu zato što se sa životinja bukvalno ništa ne baca - sve se koristi, koristimo iskustva razvijenijih država i primjenjujemo dobre prakse u ovoj oblasti, tako da se nadam da će ZDK imati prvi riješen problem neškodljivog zbrinjavanja BiH – istakla je Čelebićanin.
Menadžer projekta u INZ-u Majda Fetahagić, smatra da upravljanje animalnim otpadom na području ZDK ima ključnu ulogu u očuvanju okoliša, zaštiti ljudi i životinja i stvaranju ekonomskih prilika za poljoprivrednike.
- Animalni otpad kad se neadekvatno zbrinjava, predstavlja ozbiljan ekološki problem i rizik za javno zdravstvo. Naš projekt pokazuje da kroz primjenu inovativnih metoda i edukaciju, animalni otpad može postati vrijedan resurs i izvor biogasa, organskog đubriva i energije - navodi Fetahagić.
Ovo je bila prilika da proizvođači ne samo smanje štetni utjecaj otpada već i ostvare dodatan prihod što donosi jačanje ekonomije ZDK.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane provodi projekt koji se obavlja u tri faze. Prva faza je obilaženje 370 od 580 registrovanih generatora animalnog otpada gdje obavljen popis tih istih generatora, napravljena bazu podataka.
Nakon toga urađeno je istraživanje o količinama kadmija i olova u animalnom otpadu, kao i antimikrobnoj rezistenciji.
U drugom dijelu ovog projekta urađene su edukacije u trajanju od četiri dana, edukacije za proizvođače hrane, veterinare, za peradarsku proizvodnju, za lovce i proizvodnju crvenog mesa.
- Posljednji dio projekta je obilaženje postrojenja za proizvodnju biogasa i biomase te kafilerije u Europskoj uniji, nakon čega donosimo elaborat i predajemo ministarstvu i Vladi na daljnje postupanje - kaže Fetahagić.
Ministar prostornog uređenja, prometa i komunikacije ZDK Adnan Šabani podsjetio je da je Vlada ZDK sufinancirala veliku studiju vezanu za animalni otpad, a njeno prezentiranje je obavljeno tokom četverodnevnog rada u Zenici, prenosi Fena.
- Cilj je da dobijemo što više informacija i što više podataka kako bi napravili u narednom periodu detaljan program, plan rada i osnivanje kantonalnog preduzeća koje bi tretiralo upravljanje komunalnog i animalnog otpada – kazao je Šabani.
Tokom četiri dana predavanja su imali i kantonalni ministar za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo u Vladi ZDK Jasmin Čajić. kantonalni veterinarski inspektor Adnan Leto, načelnici Službe za hemijsku dijagnostiku i Službe za epizootiologiju INZ-a Amir Ibrahimagić i Jasmin Dizdarević, predstavnik Službe za epidemiologiju i higijenu Nermin Rondić i drugi.
Kroz primjenu inovativnih metoda i edukaciju, animalni otpad može postati vrijedan resurs – izvor biogasa, organskog đubriva i energije. Ovo je prilika da proizvođači ne samo smanje štetni utjecaj otpada već i ostvare dodatni prihod, što doprinosi jačanju ekonomije, saopćeno je iz INZ-a.