za mjesec oktobar

U Sloveniji osjetno veća proizvodnja električne energije

Autor: Energetika.ba
Foto: Ilustracija
Neto proizvodnja električne energije u oktobru je dosegla 1550 gigavat sati (GWh) i bila je 19 posto veća u odnosu na septembar, odnosno 77 posto na godišnjoj razini.

Snažnom rastu pridonijele su hidroelektrane, uz dobru hidrologiju, a međugodišnjem rastu najviše je pridonijela činjenica da je prošle godine u ovo doba bio remont Nuklearne elektrane Krško.

Neto proizvodnja u hidroelektranama bila je sa 634 GWh 40 posto veća u odnosu na septembar, a 55 posto veća nego lani u oktobru, objavio je danas Državni zavod za statistiku.

U termoelektranama je, pak, proizvodnja od 320 GWh bila 27 posto veća nego u septembru, ali četiri posto manja nego u oktobru prošle godine.

Nuklearna elektrana Krško na pragu je proizvela 520 GWh električne energije, što je pet posto više nego u septembru i 517 posto više nego lani u oktobru, kada je nuklearna elektrana bila u remontu.

Solarne i vjetroelektrane, uglavnom solarne, budući da su u zemlji postavljene samo tri vjetroelektrane, zbog povoljnih ovogodišnjih jesenskih vremenskih uvjeta bile su 44 posto više na godišnjoj razini, ali još uvijek 24 posto manje nego u septembru, koji je još ljetniji.

Slovenija je u oktobru uvezla 697 GWh električne energije, što je 14 posto manje nego u septembru i 28 posto manje nego u desetom mjesecu prošle godine, prenosi SEEbiz. Pritom je izvoz električne energije dosegnuo 1146 GWh električne energije i bio je devet posto veći u odnosu na septembar, a 48 posto veći u odnosu na lanjski oktobar.

S 1.093 GWh, raspoloživa električna energija u zemlji bila je šest posto veća i na mjesečnoj i na godišnjoj razini.

S 817 GWh ukupna potrošnja u oktobru bila je dva posto manja nego u rujnu i za isto toliko manja nego u oktobru prošle godine.

U domaćinstvima je potrošeno 246 GWh električne energije ili šest posto više nego u septembru, a otprilike koliko i u oktobru prošle godine. Poslovni subjekti su s 571 GWh smanjili potrošnju u mjesečnoj usporedbi za pet posto, a na godišnjoj razini za tri posto.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba