Ključni faktor u energetici

Koje zemlje najviše ulažu u čistu energiju?

Autor: Energetika.ba
Foto: Freepik
Obnovljivi izvori energije postaju ključni faktor u globalnoj energetskoj tranziciji, a mnoge zemlje ulažu značajna sredstva kako bi potaknule njihov razvoj.

Subvencije za solarnu, vjetroelektričnu, hidro i druge oblike čiste energije igraju ključnu ulogu u postizanju klimatskih ciljeva i smanjenju emisija ugljendioksida.

Kina je vodeća u svijetu kada je riječ o ulaganjima u obnovljive izvore energije. Kineska vlada već godinama subvencionira solarne i vjetroelektrane, što je rezultiralo time da ova zemlja danas proizvodi najviše čiste energije na svijetu. U 2023. godini Kina je uložila preko 500 milijardi dolara u obnovljive projekte, uključujući razvoj naprednih baterijskih sistema za skladištenje energije.

Sjedinjene Američke Države također imaju ambiciozne planove za ubrzanje prelaska na obnovljive izvore. Zakon o smanjenju inflacije, usvojen 2022. godine, predviđa ogromne subvencije za projekte solarne i vjetroelektrične energije, kao i za proizvodnju vodika. Američka administracija planira do 2035. godine postići potpuno dekarboniziran elektroenergetski sektor.

Evropska unija već decenijama prednjači u implementaciji zelenih politika. Njemačka je lider u EU kada su u pitanju subvencije za čistu energiju, zahvaljujući programima poput EEG-a (Zakon o obnovljivoj energiji) koji podržava razvoj vjetroelektrana i solarnih panela. Francuska, Španija i Nizozemska također ulažu značajne iznose kako bi ubrzale energetski prijelaz. EU je postavila cilj da do 2050. postane klimatski neutralna, a subvencije za obnovljive izvore energije igraju ključnu ulogu u ostvarivanju tog cilja.

Indija, kao jedna od najbrže rastućih ekonomija, sve više ulaže u solarnu energiju. Indijska vlada subvencionira izgradnju solarnih farmi i pruža olakšice investitorima u sektor čiste energije. Do 2030. godine Indija planira proizvoditi više od 50% svoje električne energije iz obnovljivih izvora.

Brazil se oslanja na hidroenergiju, ali sve više ulaže u solarnu i vjetroelektričnu energiju. Vlada nudi poreske olakšice i subvencije za projekte čiste energije, a zemlja ima potencijal da postane jedan od vodećih proizvođača zelene energije u Latinskoj Americi.

Dok mnoge zemlje povećavaju subvencije i poduzimaju konkretne korake ka održivoj budućnosti, izazovi poput nedostatka infrastrukture, visokih početnih troškova i političkih prepreka i dalje postoje. Ipak, globalni trend pokazuje da je ulaganje u obnovljive izvore energije ne samo nužnost u borbi protiv klimatskih promjena već i ekonomski isplativa strategija za dugoročan razvoj.

© Copyright 2005. - 2025. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba