Potpuni prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore energije nije moguć prije 2050.
La Camera je u razgovoru za agenciju Anadolu na Konferenciji Ujedinjenih naroda (UN) o klimatskim promjenama COP29 u Bakuu, glavnom gradu Azerbejdžana, naglasio hitnu potrebu da se smanji oslanjanje na fosilna goriva kako bi se globalno zagrijavanje ograničilo na 1,5 stepeni Celzijevih, kako je istakao i Međuvladin panel za klimatske promjene (IPCC).
Prelazak sa fosilnih goriva
Istakao je da je potpuni prelazak sa fosilnih goriva na obnovljive izvore moguć, ali ne tako brzo.
"Prema našem scenariju, ipak ne vidimo 100 posto obnovljive izvore energije do 2050. godine, što bi bilo u skladu s Pariškim sporazumom”, kazao je.
Ističući nedavni napredak, La Camera je kazao da je kapacitet obnovljive energije prošle godine dostigao rekordnih 473 gigavata, što je 30 posto više u odnosu na prethodnu godinu.
Ovo je nazvao pozitivnim pokazateljem globalnih napora ka održivosti, ali je to i dalje nedovoljno.
"Dakle, činjenica je da obaramo nove rekorde, ali instaliramo manje od polovine onoga što je potrebno da bi bilo u skladu s našim ciljevima", rekao je.
Količina ugljika
La Camera je naglasio potrebu za hitnim djelovanjem, navodeći ograničenu prirodu "ugljičnog kapaciteta" planete - maksimalnu količinu ugljika koju atmosfera može apsorbirati.
Upozorio je da bi nakon prekoračenja nivoa oporavak mogao potrajati decenijama ili čak stoljećima.
Ukazao je na obnovljive izvore energije kao rješenje za klimatsku otpornost.
La Camera je rekao da povećanje obnovljivih kapaciteta može ojačati sposobnost svijeta da se odupre ekstremnim vremenskim prilikama uzrokovanim klimatskim promjenama.
Na kraju je ponovio apel za akciju svih kako bi svijet bio sigurniji.
"U borbi protiv klimatskih promjena, najvažnija varijabla je vrijeme. Što više kasnimo, to ćemo biti manje efikasni", kazao je generalni direktor Međunarodne agencije za obnovljivu energiju (IRENA).