Cilj projekta, kojeg je pokrenula Partner mikrokreditna organizacija u saradnji sa Green for Growth Fondom (GGF), je skrenuti pažnju na značaj ulaganja u solarne izvore energije za društvo i za okoliš, te ponuditi kvalitetne kreditne proizvode uz koje će korisnici ostvariti i određene olakšice poput finansiranja troškova instalacije.
Na konferenciji je istaknuto da upotrebom solarnih sistema, domaćinstva i poslovni objekti postaju manje zavisni od tradicionalnih izvora energije i nestabilnih tržišta energenata, dok one koji instaliraju solarne sisteme očekuju i niski troškovi održavanja.
Direktor 'Partnera' Senad Sinanović je podsjetio da je ta organizacija na tržištu već 28 godina, a 13 godina aktivno nudi kredite za energijsku efikasnost.
- Želimo da doprinesemo smanjenju CO2 i pomognemo energetsku tranziciju u BiH. Partner grupacija je lider u mikrokreditnom sektoru u oblasti energijske efikasnosti. Sa zadovoljstvom najavljujemo proširenje našeg portfolija kreditima za fotonaponske elektrane, omogućavajući građanima i firmama ulaganje u obnovljive izvore energije. Time će se smanjiti zagađenje zraka, povećati neovisnost vlastitog snabdijevanja električnom energijom i ostvariti povrat ulaganja – kazao je Sinanović.
U okviru projekta, klijenti dobijaju tehničku podršku od prvog koraka do završne instalacije, kako bi njihova fotonaponska elektrana radila besprijekorno.
Direktorica 'Partner' MKD Edisa Sijerčić, Izet Jagodić iz Smart Energy Solar kompanije, predstavnica Finance in Motion kompanije Amra Omeragić i konsultant i stručnjak za energiju i klimatske promjene Nihad Harbaš ukazali su na važnost ulaganja u solarnu energiju, prenosi Fena.
Jednostavna i brza izgradnja uz relativno niske troškove investicije i održavanja na krovovima kuća, zgrada, industrijskih i drugih objekata, pa čak i na fasadama ključne su prednosti solarne energije u odnosu na druge oblike obnovljivih izvora energije.
Harbaš poručuje da uz garantni vijek od 30 godina i prosječan period povrata investitija od šest do osam godina, solarna energija donosi dugoročnu finansijsku uštedu, a posebno kada cijene električne energije rastu.
- S obzirom da cijene električne energije rastu, period povrata će se sigurno i smanjiti. Troškovi instalacije su između 1.500 i 3.000 KM/kW za male fotonaposnke elektrane na domaćinstvima i manjim objektima do nekih 1.200 – 1.500 KM/kW za elektrane za veće industrijske objekte i do 2.000 KM/kW za elektrane na zemlji – pojasnio je Harbaš.
Projekt nudi i angažiranje stručnih osoba za projektovanje, odabir opreme koje danas ima dostupne različite kvalitete, te ispravnu proceduru prema nadležnim institucijama.
- U ovakvim projektima iz uloge pasivnog potrošača električne energije, prelazi se na aktivno učešće kroz proizvodnju i potrošnju energije, ali i u napredno učešće, proizvođać-potrošač-skladištar, čime potrošači postaju jedan od ključnih igrača energetske tranzicije – poručio je Harbaš.
Jedan od korisnika zelenih kredita je i Senad Huseinbegović koji je instalirao solarnu energiju u Maglaju, i za njega je to bilo i finansijski i ekološi isplativo ulaganje.