Udio obnovljive energije u njemačkim energetskim mrežama dostiže 55% u 2023.
Njemačka želi da zelena energija čini 80% njenog energetskog miksa do 2030. Ona se odrekla nuklearne energije i ima za cilj napustiti većinu svoje proizvodnje uglja i koristiti preostale plinske elektrane uglavnom za podršku mreže.
U okviru obnovljivih izvora energije vjetroelektrane na moru sudjeluju s 31,1 posto, solarne s 12,1 posto i biomasa sa 8,4 posto, dok preostalih 3,4 posto potiče iz hidroenergije i drugih obnovljivih izvora energije, navodi regulator Bundesnetzagentur u saopćenju.
Povećanje u 2023. potpomognuto je proširenjem kapaciteta, kao i vremenskim prilikama, navodi se, prenosi Routers.
"Prvi put smo premašili granicu od 50% za obnovljive izvore energije", rekao je ministar ekonomije Robert Habeck u izjavi. "Naše mjere za pojednostavljenje planiranja i odobrenja počinju da stupaju na snagu."
Električne mreže, koje finansiraju potrošači i koje nadzire regulator, moraju olakšati tekuću tranziciju sa centralne proizvodnje bazirane na fosilnim gorivima na milione decentraliziranih niskougljičnih proizvodnih jedinica koje se uglavnom oslanjaju na vjetar i sunce.
Ukupno opterećenje javnih elektroenergetskih mreža u 2023. godini palo je za 5,3% na 456,8 teravat sati (TWh) prošle godine, odražavajući slabiju potražnju i zelenu energiju koja je preuzela prioritet nad proizvodnjom na fosilna goriva.
Njemačka još uvijek pati od kontrakcije ekonomske aktivnosti nakon ruske invazije na Ukrajinu, a uslijedio je pad ruskog uvoza energenata koji je pokrenuo oštar skok cijena energije 2022. godine.
Prošle godine je referentna cijena električne energije dan unaprijed pala za 60% na 95,18 eura po megavat satu (MWh), vraćajući se na nivo iz 2021. godine.