Evropskoj industriji vjetra bit će potrebno 200.000 radnika do 2030.
Evropska industrija vjetra će, kako govore projekcije, povećati broj zaposlenih sa sadašnjih 370.000 na 600.000 do 2030. godine. WindEurope, organizacija koja zastupa stavove ove industrije, smatra da obrazovanje i vještine sve više postaju odlučujući faktori za uspjeh evropskog Dogovora o čistoj industriji (eng. Clean Industrial Deal).
Taj dogovor ili plan priprema nova Evropska komisija, a cilj koji je postavila Evropska unija je da se kapaciteta vjetroelektrana sa 225 GW poveća na 425 GW do 2030.
Stvara se ozbiljan jaz na tržištu rada jer bi u narednih šest godina više od 200.000 novih radnika trebalo da bude obučeno za poslove u sektoru energije vjetra, istakla je organizacija.
Radna snaga se kao problem nadovezuje na već postojeće prepreke u sektoru obnovljive energije, prenosi Balkan Green Energy News. Postojeći izazovi su razvoj kapaciteta za proizvodnju opreme za vjetroparkove, kao i investicije u mreže i luke.
WindEurope ističe da postoji više otvorenih pitanja: Kako industrija može da privuče mlade ljude da ostvare karijeru u oblasti energije vjetra? Koji profili poslova i vještine će biti potrebni u industriji u budućnosti? Kako obrazovni programi i nastavni planovi i programi mogu da osiguraju da su diplomci dovoljno obučeni da popune više od 200.000 dodatnih pozicija koje će industrija stvoriti do 2030. godine?
Organizacija je uvjerena da Evropska komisija želi da nađe odgovore na ova pitanja. Nova izvršna potpredsjednica i komesarka za vještine, ljude i spremnost (Skills, People and Preparedness) Roxana Mînzatu je izjavila da je dio njenog petogodišnjeg plana priprema Akcionog plana EU za stručno obrazovanje i obuku (Vocational Education and Training – VET) i Strateškog akcionog plana EU za nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematičke discipline (STEM).
WindEurope je naveo da je uključen u veliki broj inicijativa za rješavanje problema usklađivanja sistema obrazovanja i obuke sa zahtjevima na koje bi trebalo da odgovori radna snaga zelene tranzicije.