Drvene loptice za vjetroparkove predstavljaju pokušaj da se riješi problem otpada koji nastaje kada istekne rok upotrebe opremi koja čini jedan vejtropark.
Jedan od takvih koraka bilo je i instaliranje najvišeg drvenog stuba za vjetroturbine u Švedskoj početkom godine.
Proizvođač drvenih elisa je njemačka firma Voodin Blade Technology. Oni tvrde da proizvodnja drvenih lopatica smanjuje emisije CO2 78 posto i troškove 20 posto u poređenju sa tradicionalnim tehnologijama.
Elise su najveći izazov za recikliranje u industriji vjetra
Elise su proizvedene od laminiranih drvenih ploča od furnira, za koje ova firma navodi da su održiviji materijal od onih koje se sada koriste i omogućavaju lakšu reciklažu lopatica koje su povučene iz upotrebe.
Inače, elise su najveći izazov za recikliranje u industriji vjetra, i vrlo često se odlažu tako što se zakopavaju na deponijama. Prave se od kompozitnih materijala i teško ih je rastaviti na komponente. Sastoje se od plastične matrice i kombinacije vlakana, obično staklenih ili ugljeničnih, koje ojačavaju odnosno armiraju strukturu.
Kao najveći svjetski proizvođač opreme za korištenje energije vetra Kina je krajem januara predložila standarde koji daju prioritet recikliranju i ponovnoj upotrebi vjetroturbina uz zabranu odlaganja na deponije i spaljivanja.
U standardima se stavlja naglasak na recikliranje kompozitnih materijala iz elisa.
Elise su dugačke 19,3 metara
Drvene elise dužine 19,3 metara, inače potpuno biorazgradive, montirane su na postojeću vjetroturbinu u mjestu Breuna u Nemačkoj. Firma Voodin, također, pravi i nove prototipove uključujući elise dužine 60 i 80 metara, prenosi Balkan Green Energy News.
Elise su, kako se navodi, napravljene korištenjem CNC mašina za glodanje.
Mogućnost povećanja stepena automatizacije u konstrukciji ovih lopatica smanjuje potrebu za radnom snagom, što rezultira nižim troškovima rada i omogućava proizvodnju bliže vjetroelektranama u okviru kojih će biti instalirane, a onda i smanjuje troškove transporta i emisija.
Drvene elise su izdržljivije od onih napravljenih od fiberglasa
Voodin tvrdi i da su njene elise izdržljivije od trenutno postojećih sa kompozitnim materijalima, i sposobne da prežive čak i u najtežim uslovima rada vjetroparkova na kopnu.
„Prema svim našim testovima, elise su izdržljivije od postojećih lopatica od fiberglasa, jer pokazuju manje karakteristika zamora i dokazano odlično podnose sve vrste vremenskih uslova na kopnu“, izjavio je Jorge Castillo suosnivač firme.
Inače, organizacija WindEurope je 2021. godine pozvala Evropsku Uniju da zabrani odlaganje elisa na deponije. U međuvremenu, nekoliko kompanija je razvilo metode za recikliranje lopatica, a graditelji vjetroturbina su počeli da ih proizvode od materijala iz kojih je lakše izdvojiti sirovine.