Prošla godina druga najtoplija zabilježena u Velikoj Britaniji
To je stavlja odmah iza 2022. godine, koja je zabilježila prosječnu temperaturu od samo 0,06C višu.
I za Wales i za Sjevernu Irsku, 2023. je bila najtoplija godina u historiji.
Kako prenosi BBC, Nacionalna meteorološka služba saopćila je da su klimatske promjene učinile visoke temperature "značajno vjerovatnijim".
Viši naučnik iz Met Officea Mike Kendon rekao je: "Zapažanja klime u Velikoj Britaniji su jasna. Klimatske promjene dugoročno utiču na temperaturne rekorde u Velikoj Britaniji, a 2023. je još jedna vrlo topla godina.
"Iako će naša klima ostati promjenjiva, sa periodima hladnog i vlažnog vremena, ono što smo primijetili tokom posljednjih decenija je pad niza visokih temperaturnih rekorda."
Ljeto u Velikoj Britaniji obeilježili su najtopliji juni i zajednički najtopliji septembar u historiji, sa temperaturama preko 33 stepena.
Velika Britanija ima neke od najstarijih temperaturnih rekorda na svijetu. Serija temperatura u centralnoj Engleskoj koju vodi Met Office seže do 1659. godine.
Uprkos uzastopnim najtoplijim godinama u historiji, vladu su u julu upozorili njeni savjetnici da ostavi Veliku Britaniju nespremnom za klimatske promjene. U 2022. godini prijavljeno je oko 3.000 smrtnih slučajeva više od prosjeka u starijim od 65 godina i 20% operacija je otkazano.
U utorak je Doug Parr, politički direktor Greenpeace-a UK, rekao da će nedavne akcije premijera Rishija Sunaka po pitanju klimatskih promjena samo pogoršati njihov utjecaj.
"Zvona za klimatski alarm zvone, ali Sunak ima prste u ušima.
"Najnoviji planovi našeg premijera sastoje se od povećanja bušenja nafte i gasa u Sjevernom moru i odlaganja ključnih politika koje bi smanjile emisije iz automobila i stambenih objekata - ili ih ukinule potpuno."
Glasnogovornik vlade je rekao: "Posvećeni smo rješavanju klimatskih promjena ispunjavanjem naših neto nultih ciljeva i međunarodnih obaveza, a sve bez stavljanja nepotrebnog tereta na porodice."
Prosječne padavine prošle godine također su porasle, za 11% u Velikoj Britaniji, ali za više od 20% u Engleskoj i Sjevernoj Irskoj.
Naučnici predviđaju da će Velika Britanija doživjeti toplija, sušnija ljeta i toplije, vlažnije zime zbog klimatskih promjena. Kako se zrak zagrijava, on može zadržati više vlage, što rezultira povećanim padavinama.
Rekordne temperature u Velikoj Britaniji zabilježene su i širom svijeta. Bilo je šumskih požara u Grčkoj, Tunisu i Havajima, istorijski visokih temperatura mora u Atlantiku, rekordne sezone požara u Kanadi i zabrinjavajuće niske temperature morskog leda na Antarktiku.
Očekuje se da će u januaru Copernicusova služba za klimatske promjene potvrditi da je 2023. bila najtoplija godina na svijetu. Iznad prosječne temperature vjerovatno su velikim dijelom uzrokovane klimatskim promjenama, ali i prirodnim vremenskim fenomenom El Niño.
Tokom događaja El Niño, vjetrovi u istočnom Pacifiku slabe, držeći tople vode bliže površini i šaljući ih na istok. Ovo oslobađa više toplote u atmosferu, stvarajući topliji i vlažniji vazduh.
Ne zna se sa sigurnošću koliko će El Niño trajati, ali se očekuje da će trajati do prve polovine ove godine. Ovo će vjerovatno također učiniti 2024. najtopliju u svijetu i pogurati svijet preko ključne prekretnice zagrijavanja od 1,5 C.
Dostizanje praga značilo bi da je svijet u prosjeku topliji za 1,5 C nego što je bio u kasnim 1800-im, kada su emisije fosilnih goriva iz industrijalizacije zaista počele da rastu.
Cifra od 1,5C postala je simbol globalnih pregovora o klimatskim promjenama. Zemlje su se složile da "nastave napore" da ograniče porast globalne temperature na 1,5C prema Pariskom sporazumu iz 2015. godine.