Toksična materija

Zaboravite vodonik, ovaj motor radi na – amonijak

Autor: Energetika.ba
Foto: GAC
Motor je spreman za ugradnju u drumska vozila, ali sa amonijakom stvari nisu tako jednostavne.

Kineski državni proizvođač GAC, u saradnji sa Toyotom, predstavio je prototip motora koji radi na tečni amonijak, i tako dodali još jednu vrstu pogona kao alternativu benzinu i dizelu, uz struju i vodonik.

Inovativni motor sa unutrašnjim sagorijevanjem crpi inspiraciju iz pomorske i transportne industrije, koje istražuju amonijak kao održivu zamjenu za dizel u kontejnerskim brodovima i kamionima.

Novorazvijeni 2.0 litarski četvorocilindarski motor ima solidne performanse, razvijajući 161 KS uz približno 90% manje emisije ugljenika u poređenju sa bezolovnim benzinom, navodi GAC.

Tokom godišnje prezentacije, GAC je istakao uspješno rješavanje različitih izazova povezanih sa sagorijevanjem amonijaka, uključujući prekomjerne emisije azota i povećan pritisak sagorijevanja u poređenju sa konvencionalnim benzinskim motorima.

Motor je spreman za ugradnju u drumska vozila, ali sa amonijakom stvari nisu tako jednostavne. Naime, radi se o izuzetno toksičnoj materiji koja se prvenstveno koristi u industriji đubriva.

Iako ima približno polovinu energetske gustine benzina, sa 3,6 kWh po litru, ne emituje ugljenik, ugljovodonik ili CO2 tokom sagorijevanja. Tradicionalno, proizvodnja amonijaka se smatrala energetski intenzivnom.

Međutim, nedavni napredak doveo je do pojave male proizvodnje zelenog amonijaka, koja koristi obnovljive izvore energije za proizvodnju bez ugljenika.

Globalna godišnja proizvodnja amonijaka se uglavnom koristi u poljoprivredi kao đubrivo, ali se također upotrebljava kao rashladni gas i u proizvodnji plastike, tekstila, eksploziva i pesticida.

Široka upotreba amonijaka u različitim industrijama mogla bi dovesti do daljeg napretka u njegovoj infrastrukturi proizvodnje i distribucije. Pored proizvodnje i distribucije, za potencijalnu upotrebu u automobilskoj industriji, proizvođači su morali da pronađu rješenje za toksičnost amonijaka.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba