Energetika.ba
Naftna tržišta

Cijene nafte blago rastu početkom godine dok tržišta procjenjuju geopolitičke rizike

Autor: Energetika.ba
Cijene nafte blago rastu početkom godine dok tržišta procjenjuju geopolitičke rizike
Foto: Freepik

Tržišta nafte započela su prve trgovačke sesije 2026. stabilno nakon naglog pada cijena prošle godine. Investitori pomno prate geopolitička događanja i nadolazeći sastanak OPEC+, gdje se očekuje da će proizvođači zadržati trenutačne razine ponude.

Cijene nafte počele su lagano rasti drugog dana 2026. nakon što su u posljednjim mjesecima 2025. doživjele najveći pad u posljednjih pet godina. I Brent i američka nafta West Texas Intermediate zabilježili su dobitke, izvijestio je Reuters.

Od jutra 2. januara, Brent je porastao na 61,20 dolara po barelu. Američka referentna nafta West Texas Intermediate (WTI) porasla je na 57,76 dolara po barelu. Rast je uslijedio nakon velikog pada cijena kakav nije viđen od 2020. godine.

Tokom 2025. godine, Brent i WTI pali su za gotovo 20 posto. Cijene su pale usred tarifnih ratova američkog predsjednika Donalda Trumpa, geopolitičkih rizika i prevelike ponude na tržištu nafte. Međutim, trenutni porast mogao bi konačno zaustaviti trogodišnji postupni pad cijena Brenta i WTI-a.

Pažnja tržišta usmjerena je na sastanak OPEC+ zakazan za 4. januara 2026. Prema izvještajima u medijima, očekuje se da će skupina proizvođača održati svoju odluku o pauziranju dodatnog povećanja proizvodnje. Ovaj stav usvojen je krajem prošle godine kako bi se stabilizirale cijene nakon dugotrajne slabosti.

Utjecaj geopolitičkih događaja

Geopolitički čimbenici pružili su ograničenu podršku cijenama nafte. Washington pojačao pritisak na energetski sektor Venezuele ciljajući firme i plovila sa sjedištem u Kini i Hong Kongu za koje se tvrdi da su sudjelovali u zaobilaženju izvoznih ograničenja.

Nove sankcije usmjerene na firme firme i plovila za koja se tvrdi da su uključena u olakšavanje izvoza venezuelske nafte izaziva zabrinutost zbog mogućih poremećaja u opskrbi. Istodobno, ponovno su se pojavile napetosti između Rusije i Ukrajine, a izvještaji govore o štrajkovima koji su pogodili crnomorske luke i povezanu infrastrukturu, prenose Financije hr.

Dinamika ponude i tržišni pritisci

Pad cijena nafte tokom 2025. godine uglavnom je pripisan višku ponude. OPEC+ je postupno smanjivao ranije rezove u proizvodnji, dok je proizvodnja proizvođača izvan OPEC-a ostala povišena. Ovi uvjeti ublažili su ponovljene zabrinutosti zbog geopolitičkih rizika, održavajući pritisak na smanjenje cijena tokom većeg dijela godine.