Buzzword su - sankcije! Kina je uzvratila Trumpovim najnovijim carinama na kineski uvoz u SAD, najavivši danas porez od 15% na uvoz američkog ukapljenog prirodnog plina i ugljena te carinu od 10% na sirovu naftu. Reakcija je to na američke carine na kinesku robu koje su jučer stupile na snagu, a kineske carine na snagu stupaju 10. februara.
Peking je također uveo izvozna ograničenja za kritičnije minerale, uključujući tungsten (odbrana), volfram, molibden, telurij (solarne ćelije), rutenij i elemente povezane s rutenijem, koji se koristi za poboljšanje tvrdoće platinskih i paladijevih legura, u pokušaju da "zaštiti interese nacionalne sigurnosti", izvijestio je Reuters. Uvest će se i carine na uvoz poljoprivredne opreme iz Sjedinjenih Država, kao i na neka veća vozila.
"Trgovinski rat je u ranoj fazi pa je vjerojatnost daljnjih carina velika", rekao je Oxford Economics u komentarima na najnoviji uzvratni potez Pekinga.
Predsjednik Trump najavio je da će nametnuti uvozne carine na sav meksički i kanadski uvoz u Sjedinjene Države i dodati porez od 10% na kineski uvoz prije nego što je preuzeo dužnost, pravdajući taj potez trgovinskim deficitom koji SAD ima sa svojim najvećim trgovinskim partnerima.
"Mjere su prilično skromne, barem u odnosu na poteze SAD-a, i jasno su kalibrirane da pokušaju poslati poruku SAD-u (i domaćoj publici) bez nanošenja prevelike štete", Julian Evans-Pritchard, voditelj China Economics, navodi se u bilješci, navodi CNN.
Kineske carine ciljaju na najviše 20 milijardi dolara godišnjeg uvoza zemlje iz SAD-a, oko 12% ukupnog, što je daleko više od 450 milijardi dolara kineske robe koja je na meti SAD-a, dodao je taj analitičar.
Trump je smanjio stopu za kanadsku sirovu naftu na 10% i u ponedjeljak je najavio 30-dnevnu odgodu carina za Meksiko i Kanadu. Međutim, nije bilo spomena o takvim pregovorima s Kinom, a dodatne carine od 10 posto danas su stupile na snagu. Sjedinjene Države nemaju alternativnog dobavljača sirove nafte koji bi mogao zamijeniti Kanadu, rekao je Bloombergu ovaj tjedan energetičar Eric Nuttall, tvrdeći da bi ova činjenica brzo okončala rat carina.
Tarife na LNG mogle bi dovesti do promjene u protoku LNG-a u Kinu u suprotnosti s ranijim planovima za povećanje tog uvoza, kao što je Bloomberg Intelligence prognozirao u siječnju. Analitičari su, naime, predvidjeli da će Trumpov pristup popravljanju trgovinskog deficita SAD-a s najvećim trgovinskim partnerima koristiti izvoznicima LNG-a u Aziju, dajući im veći udio na tom tržištu.