Rast potražnje za naftom značajno je usporio u prvoj polovici godine i bio je najsporiji od 2020. godine, objavila je Međunarodna agencija za energiju (IEA).
U prvih šest mjeseci ove godine potražnja za naftom porasla je za 800.000 barela od 159 litara dnevno, u usporedbi s 2,3 miliona barela dnevno u istom razdoblju prošle godine.
IEA glavni razlog tako izrazitog usporavanja rasta potražnje za naftom vidi u usporavanju kineske ekonomije "Glavni pokretač ovog pada je brzo usporavanje Kine, gdje je potrošnja u julu pala četvrti mjesec zaredom na godišnjoj razini", piše agencija sa sjedištem u Parizu.
Kina je jedan od najvećih svjetskih potrošača i uvoznika nafte, ali drugo najveće svjetska ekonomija ima problema zbog slabe potrošnje stanovništva, krize u sektoru nekretnina i visoke nezaposlenosti.
IEA je spomenula i činjenicu da Kina sve više pažnje posvećuje alternativnim izvorima energije, sažima izvješće agencije francuska novinska agencija AFP.
Prodaja električnih vozila raste u Kini, smanjujući potražnju za cestovnim gorivom, dok razvoj opsežne željezničke mreže velikih brzina ograničava rast domaćeg zračnog prometa, rekla je agencija, a prenosi SEEbiz.
Izvan Kine potražnja za naftom je "u najboljem slučaju mlaka", procjenjuje IEA.
Za cijelu ovu godinu očekuje se da će globalna potražnja za naftom porasti u prosjeku za 900.000 159-litarskih barela dnevno, što je oko 70.000 barela manje od posljednje procjene. Očekuje se da će ukupna potražnja za naftom iznositi gotovo 103 miliona barela dnevno.
Ove sedmice cijena 159-litarskog barela sjevernomorske nafte Brent pala je ispod 70 dolara po barelu prvi put od decembra 2021. godine.
Pad cijena potaknuo je vodeće članice proširene skupine proizvođača nafte Opec+, uključujući Saudijsku Arabiju i Rusiju, da produže trenutno dogovoreno smanjenje proizvodnje nafte do kraja novembra.