Eni s američkim Ventureom sklopio 20-godišnji ugovor o opskrbi LNG-om

Italijanska energetska firma Eni sklopila je s američkim Venture Globalom 20-godišnji ugovor o opskrbi ukapljenim prirodnim plinom.
Venture će Eniju isporučivati dva miliona tona LNG-a godišnje iz novog postrojenja CP2, stoji u priopćenju objavljenom u srijedu.
Isporuke će krenuti najkasnije krajem decenije, dodaje se.
Do danas je Venture Global u Italiju isporučio 40-ak pošiljki LNG-a iz postrojenja Calcasieu Pass i Plaquemines.
„Čast nam je što je Eni, vodeći inovator i globalni igrač u plinskoj industriji, odabrao Venture Global za prvog američkog dobavljača LNG-a", rekao je izvršni direktor američke kompanije Mike Sabel.
„Italija je važan saveznik i trgovinski partner Sjedinjenih Država i zahvalni smo na povjerenju koje nam je Eni (...) ukazao", dodao je Sabel.
Talijanska kompanija naglasila je pak da njezin prvi dugoročni ugovor s dobavljačem iz SAD-a "predstavlja važnu prekretnicu u Enijevoj strategiji širenja i diversifikacije globalnog LNG otiska koja bi trebala poduprijeti njegovu fleksibilnost", prenosi SEEbiz.
"Dio pošiljki bit će doprinos i diversifikaciji evropske opskrbe plinom", istaknuli su u talijanskoj kompaniji.
SAD je danas najveći izvoznik ukapljenog plina u svijetu, a predsjednik Donald Trump obećao je na samom početku mandata još veću proizvodnju i izvoz objavom "izvanrednog stanja u sektoru energetike".