Danas su u Sarajevu BH-Gas i Ministarstvo energije, rudarstva i industrije na čelu sa ministrom Vedranom Lakićem prezentovali nove razvojne projekte u Federaciji BiH.
Ovom prilikom predstavljeni su razvojni projekti BH-Gasa, sa fokusom na projekat Gasifikacije Srednjobosanskog kantona u okviru kojeg je ishodovana upotrebna dozvola za gasovod Zenica - Travnik, čime su se stekli preduslovi za korištenje prirodnog gasa na ovom području.
Gasovod Zenica — Travnik je realizovan kao strateški infrastrukturni projekat u okviru širenja gasne mreže prirodnog gasa u Federaciji BiH i isti obuhvata 36 km glavne trase i 6 km odvojaka za Busovaču i Novi Travnik, te pripadajuće nadzemne objekte.
Kako bi se omogućilo korištenje ovog ekološkog energenta u svim sektorima potrošnje, neophodan je razvoj distributivne mreže na području Kantona, odnosno općina Busovača, Vitez, Novi Travnik i Travnik, te u tom smislu Vlada Srednjobosanskog kantona kao nosilac provodi potrebne aktivnosti na realizaciji ovih procesa.
Također, privrednici u SBK zainteresovani su za korištenje ovog energenta, obzirom da uvođenje prirodnog gasa omogućava stvaranje povoljnijih uslova za razvoj industrijskih zona, a time i mogućnost za otvaranje novih proizvodnih pogona na prirodni gas, zapošljavanje nove radne snage...
U toku su pripremne aktivnosti u cilju priključenja kotlovnice Toplane Travnik na prirodni gas sa procjenom početne potrošnje od 5 miliona m3/godina, što će omogućiti korištenje ovog energenta u domaćinstvima, javnom i uslužnom sektoru koji su priključeni na sistem Toplana. Aktivnosti priključenja novih potrošača mogu se očekivati u narednom periodu i u preostalim općinama Srednjobosanskog kantona.
Obzirom da je BiH ovisna o jednom pravcu i izvoru snabdijevanja prirodnim gasom, intenzivno se provode i aktivnosti na pripremi za realizaciju novih interkonekcijskih gasovoda (Južna i Zapadna interkonekcija i projekat Gasifikacije sjevernog dijela FBiH), s posebnim osvrtom na strateški projekat gasovoda Južna interkonekcija BiH - Hrvatska, koji bi omogućio diversifikaciju pravaca kroz povezivanje transportnih sistema BiH i Hrvatske i u konačnici povezivanje sa evropskom gasnom transportnom mrežom.
Projekat Zapadna interkonekcija BiH - Hrvatska predstavlja jedan od tri ključna interkonekcijska projekta BH-Gasa, koji ima punu opravdanost obzirom na izražen interes općina / gradova Unsko-sanskog kantona (Bihać, Cazin, Velika Kladuša, Bosanska Krupa, Sanski Most, Ključ i drugi) za korištenje prirodnog gasa kao ekološki prihvatljivog izvora energije u svim sektorima potrošnje.
Obzirom da je energetska nezavisnost jedna od ključnih strateških prioriteta Federacije BiH, pokrenute su i aktivnosti na realizaciji projekta Gasifikacije sjevernog dijela FBiH (Interkonekcija BiH — RH, ulaz Orašje). Realizacijom projekta omogućava se gasifikacija gradova Posavskog, Tuzlanskog i Zeničko-dobojskog kantona (Orašje, Odžak, Tuzla, Živinice, Maglaj i Žepče) sa mogućnošću snabdijevanja Distrikta Brčko. Izgradnjom transportnog gasovoda navedenom području, stvaraju se pretpostavke i za korištenje prirodnog gasa za proizvodnju toplotne i električne energije, kao i za realizaciju planiranog skladišta gasa u rudniku soli Tetima, procijenjenog kapaciteta 60 miliona m3.
U kontekstu energetske tranzicije i uvođenja u proizvodni portfolio čistih i efikasnih tehnologija za proizvodnju električne i toplotne energije, u okviru realizacije projekata gasifikacije ključna je i zajednička saradnja strateških energetskih preduzeća BH-Gasa i JP Elektroprivreda BiH, u koordinaciji sa resornim Ministarstvom, kroz izgradnju novih blokova za proizvodnju električne energije iz prirodnog gasa (nPr. CCGT u okviru TE Kakanj).
Realizacijom ovog i drugih razvojnih projekata, BH-Gas i resorno Federalno, rudarstva i industrije u saradnji sa povećanja sa nadležnim subjektima nastavljaju aktivnosti širenja ciljeva dekarbonizacije, koje osim povećanja energetske sigurnosti potrošača u Federaciji doprinose i ispunjenju postavljenih ciljeva dekarbonizacije.
Lakić je ranije u razgovoru za Vijesti.ba rekao da je namjera gasifikovati sve kantone, da našoj industriji kojoj je potreban energent sa nižom cijenom to obezbjedimo.
“Da gasifikujemo naš USK, Posavski kanton, Tuzlanski kanton, SBK. Zašto smo stajali sve ove godine i uzdali se u Blok 7. Gas postaje prelazni energent za narednih 10-15 godina. Premijeri kantona su ovo objeručke prihvatili, u USK su rekli da ovo čekaju 20 godina, u SBK isto tako, premijer Lendo je aktivirao i lokalne zajednice da budu partneri. Dosta dokumentacije postoji već u prostornim planovima, idemo naprijed i nećemo čekati. Mi ćemo osigurati preduslove i izgraditi infrastrukturu", istakao je Lakić u razgovoru za Vijesti.ba.