Podmorska energetska veza između Grčke i Egipta do 2030.
Grčka Copelouzos grupa ubrzat će razvoj svoje podmorske energetske veze sa Egiptom vrijedne 4,2 milijarde eura, u nastojanju da završi gradnju i pokrene protok do 2030. godine, rekao je izvršni direktor zadužen za ovaj projekat.
Poznat pod nadimkom Gregi (Gregy), predloženi podmorski dalekovod je privukao "snažno interesovanje" evropskih banaka za potencijalno finansiranje, rekao je Joanis Karidas, glavni izvršni direktor za obnovljive izvore energije, skladištenje energije i interkonekcije u Copelouzosu.
Grčka se pretvara u kapiju za uvoz energenata u Evropu dok EU traži nezavisnost od ruskog gasa i planira da smanji neto emisiju ugljenika na nulu do 2050. godine.
Gregi je ušao na listu energetskih projekata Evropske unije od zajedničkog i zajedničkog interesa, što ga čini kvalifikovanim za grantove do čak 50% cijene izgradnje, prenosi Ekapija.
Veza, koja će se sastojati od četiri kabla koji se protežu skoro 1.000 kilometara (620 milja) preko istočnog Mediterana, ima za cilj da dovede električnu energiju iz 9,5 gigavata portfelja projekata vjetra i sunca koje će Copelouzos razviti u Egiptu kao poseban projekat, rekao je Karidas, a prenio Bloomberg.
Jedna trećina ove električne energije biće namijenjena za grčku industriju, jedna trećina za transfere u Bugarsku, Italiju i dalje u druge evropske zemlje, a posljednja trećina za grčku proizvodnju goriva kao što su vodonik i zeleni metanol za brodove, kaže Karidas.
Projekat ima potencijal da zamijeni 4,5 milijardi kubnih metara prirodnog gasa godišnje, dodao je on.
Vjetro i solarni parkovi u Egiptu zahtijevaće osam milijardi evra investicija, a Copelouzos ima za cilj da ih razvije sa međunarodnim konzorcijumom kompanija.