
Ministar vanjskih poslova Mađarske Peter Szijjarto izjavio je jučer da su sankcije koje je SAD uveo Naftnoj industriji Srbije (NIS) rezultat "osvetničke politike Bidenove administracije" zbog suverenističkih politika Budimpešte i Beograda te istaknuo da su njegova zemlja i kompanija MOL spremni nadoknaditi Srbiji eventualne gubitke u nafti.
"Prije svega, do ove situacije je dovela administracija Josepha Bidena, koja je vrlo neprijateljski gledala na srednjoeuropske zemlje. Mađarska i Srbija su izabrale konzervativne patriotske vlade koje zastupaju nacionalne interese vašeg naroda i našeg naroda. Kao političku osvetu, Bidenova administracija je uvela sankcije protiv naših zemalja", rekao je Szijjarto za RTS.
Istaknuo je da su te sankcije Budimpešti i Beogradu stvorile velike probleme koji štete suverenitetu zemalja.
"Bidenova vlada je vrlo jasno rekla da je 'Gazprom banka' na listi sankcija, a mi smo jasno rekli da to stvara velike probleme zemljama u regiji u kontekstu opskrbe plinom. Oni su toga bili svjesni. Dakle, stavljajući NIS na listu sankcija, ministar je bio potpuno svjestan da oni stvaraju velike probleme Srbiji u slučaju opskrbe naftom", rekao je ministar vanjskih poslova Mađarske.
Istaknuo je i da problemi o kojima se govori nisu samo na štetu Srbije, već i cijele srednje Europe.
"Kada se kapacitet rafinerije u Srbiji isključi iz kompletnog regionalnog kapaciteta, pojavit će se problemi na regionalnom tržištu nafte. Ako rafinerija u Srbiji ne može prerađivati sirovu naftu, benzin će se morati isporučivati od nekog drugog i to stvara pritisak na regionalno tržište benzina - u smislu kvalitete i logistike - što može dovesti do povećanja cijena i troškova. Ukratko, stanovništvo u srednjoj Europi, Mađari i drugi, moraju platiti cijenu političke osvete", rekao je Szijjarto.
Smatra da je spas u regionalnoj saradnji.
"Tako bismo izbjegli bilo kakav negativan utjecaj na naše tržište goriva. Što se tiče plaćanja plina, moramo se ponašati kao čarobnjaci u ovoj teškoj situaciji. U saradnji s Rusima, Turcima, Bugarima i Srbijom uspjeli smo pronaći rješenje zahvaljujući kojem je naša opskrba plinom sada osigurana", rekao je šef mađarske diplomacije.
Što se tiče američkih sankcija NIS-u, Szijarto smatra da će zbog sve veće potrebe Srbije za uvozom nafte Mađarska morati više izvoziti, u čemu je, kako ističe, MOL spreman sudjelovati.
"Ipak, trebat će nam drugi regionalni igrači da osiguramo dodatne količine nafte za vaše tržište. Postoji dogovor, i kratkoročni i dugoročni. Studija izvodljivosti isporuke nafte iz Mađarske u Srbiju je završena i prezentirana, a ona omogućuje izgradnju oko 180 kilometara novog naftovoda u sljedeće tri godine", podsjetio je Szijarto.
Pojasnio je da je vrijednost projekta oko 320 miliona eura, a da će dvije trećine plinovoda graditi Srbija.
"To je strateški projekt, kao i ideje regionalnog tržišta električne energije ili rekonstrukcije željezničke veze između naših glavnih gradova. Imamo dobre temelje i dodatnu snagu koja će biti uključena u ovaj projekt", rekao je Sijarto.
Šef mađarske diplomacije rekao je da je od nove američke administracije predsjednika Donalda Trumpa dobio uvjeravanja da će sve neprijateljske odluke Bidenovog tima uskoro biti revidirane.
"Nadam se da će se to primijeniti i na primjer američkih sankcija protiv NIS-a. Razgovarao sam s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom o obnovi bilateralne saradnje između Mađarske i Amerike koja je potpuno uništena. Požalio sam mu se na sankcije uvedene posljednjih dana Bidenove administracije i napomenuo je da će biti revizija tih odluka na temelju osvete", objasnio je Szijjarto za RTS.