Pre dvije godine, u Italiji je u rad puštena morska vjetroelektrana, što je bilo značajno jer je to prvi takav projekat na Mediteranu.
Danas je u Italiji, preciznije Tarantskom zalivu, u planu izgradnja velike plutajuće hibridne elektrane za proizvodnju. Riječ je o proizvodnji električne energije iz dva obnovljiva izvora – vjetar i sunce.
Govoreći o kapacitetu ove hibridne elektrane, solarni dio elektrane imaće instalisanu snagu od 120 MW, a 28 vetroturbina imaće još 420 MW, što ukupno čini 540 MW, prenose italijanski mediji.
Kako se navodi, plutajuća hibridna elektrana trebalo bi da bude puštena u rad 2028. godine, a procjene su da će na godišnjem nivou proizvoditi više od 160 GWh.
Nakon dešavanja koja su pogodila gotovo čitavu planetu, kao što su kriza izazvana pandemijom COVID-19 i dešavanja u Ukrajini, Italija je sačinila plan oporavka i otpornosti, koji je posljednji put ažuriran 8. decembra 2023. godine.
Jedna od mera jeste i pojednostavljanje postupka izdavanja dozvola za izgradnju obnovljivih izvora energije, čime je ova zemlja pokazuje svoje napore u povećanju kapaciteta čiste energije.
Treba podsetiti da je Italija zauzela treće mesto, kada je riječ o najuspešnijim solarnim tržištima u Evropskoj uniji u 2023. godini, sa instalisanih novih 4,9 GW. Štaviše, to je jedno od najbrže rastućih tržišta EU, što pokazuje i podatak da je u odnosu na 2022. godinu ostvarila gotovo duplo bolji uspjeh.
Pored solarne i energije vetra, glavni izvori obnovljive energije u Italiji su i geotermalna i hidroenergija.