
Solarna energija postaje sve popularniji izbor za proizvodnju električne energije, ali i dalje postoje brojne zablude koje mogu obeshrabriti potencijalne korisnike.
Energetika.ba je razmatrala najčešće mitove o solarnoj energiji i pružila činjenice koje ih pobijaju.
Solarni paneli su neefikasni tokom oblačnih dana
Iako je tačno da solarni paneli najbolje rade pri direktnom sunčevom svjetlu, oni i dalje proizvode električnu energiju tokom oblačnih ili kišnih dana. Tokom takvih uslova, paneli mogu generisati oko 10% do 25% energije u poređenju sa sunčanim danima. Savremeni paneli su dizajnirani da iskoriste difuznu svjetlost, omogućavajući kontinuiranu proizvodnju energije čak i pri slabijem osvjetljenju.
Solarni paneli se ne isplate jer su preskupi
Cijene solarnih panela su značajno pale u posljednjim decenijama, čineći ih pristupačnijim širokom krugu korisnika. U kombinaciji s uštedama na računima za električnu energiju i dostupnim subvencijama, ulaganje u solarne sisteme može se isplatiti u roku od 5 do 7 godina. Nakon tog perioda, korisnici uživaju u besplatnoj električnoj energiji, što čini ovu investiciju dugoročno isplativom.
Solarni paneli zahtijevaju stalno održavanje
Solarni paneli nemaju pokretnih dijelova i generalno zahtijevaju minimalno održavanje. Preporučuje se povremeno čišćenje kako bi se uklonila prašina, lišće ili druge nečistoće koje mogu smanjiti efikasnost. U područjima s redovnim padavinama, kiša često obavlja većinu posla čišćenja. Redovne provjere i osnovno održavanje osiguravaju dug vijek trajanja sistema, često preko 25 godina.
Solarni paneli će oštetiti krov
Kada ih instaliraju kvalifikovani stručnjaci, solarni paneli ne samo da neće oštetiti krov, već mogu pružiti dodatnu zaštitu od vremenskih nepogoda. Paneli se montiraju na specijalizovane nosače koji čuvaju integritet krova. U slučaju da je krov star ili oštećen, preporučuje se njegova sanacija prije instalacije solarnih panela.
Solarni paneli nisu efikasni u hladnijim klimama
Solarni paneli proizvode električnu energiju koristeći sunčevu svjetlost, a ne toplotu. U stvarnosti, paneli mogu biti efikasniji na nižim temperaturama, jer visoke temperature mogu smanjiti njihovu efikasnost. Zemlje s hladnijim klimama, poput Njemačke i Velike Britanije, uspješno koriste solarnu energiju za napajanje velikog broja domaćinstava.
Solarni paneli imaju kratak vijek trajanja
Većina proizvođača nudi garancije od 25 godina na svoje solarne panele, ali mnogi paneli nastavljaju raditi i nakon tog perioda s nešto smanjenom efikasnošću. Uz pravilno održavanje, solarni paneli mogu trajati i do 30 godina ili više, pružajući dugoročnu korist korisnicima.
Proizvodnja solarnih panela je štetna za okoliš
Iako proizvodnja solarnih panela uključuje određeni utjecaj na okoliš, ukupne emisije tokom njihovog životnog vijeka su znatno niže u poređenju s fosilnim gorivima. Solarna energija pomaže u smanjenju emisija stakleničkih plinova i doprinosi očuvanju prirodnih resursa, čineći je ekološki prihvatljivom alternativom.
Razbijanjem ovih mitova, jasno je da je solarna energija pouzdan, ekonomičan i ekološki prihvatljiv izvor energije. Uz kontinuirani tehnološki napredak i rastuću pristupačnost, solarni paneli predstavljaju sve atraktivniju opciju za domaćinstva i preduzeća širom svijeta.