sankcije

Kapor: Nikome nije u interesu da se obustavi tranzit ruskog gasa iz Bugarske

Autor: Energetika.ba
Foto: Unsplash
Bugarski ministar energetike Vladimir Malinov prije tri dana je najavio mogućnost da bi ta zemlja mogla da obustavi tranzit ruskog gasa u Srbiju od nove godine, ako Gazprom ne obezbijedi plaćanja koja su u skladu sa američkim sankcijama protiv Gazprombanke.

Generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović izjavio je da postoje jaki razlozi zbog kojih vjeruje da Bugarska neće zaustaviti tranzit ruskog gasa u Srbiju preko Turskog toka. On je rekao da taj gas osim u Srbiju ide i u Mađarsku i u Bosnu i Hercegovinu, te da Bugarska od novca za tranzit puni budžet.

Bajatović je rekao i da Srbija neće biti u krizi kada je u pitanju gas, da je isporuka dogovorenih količina neupitna, kao i dogovorena cijena.

Postavlja se pitanje da li bi najava iz Bugarske ipak mogla da se posmatra kao potencijalna kriza, prenosi Ekapija.

Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor kaže za Euronews Srbija da trenutno nikome nije u interesu da se obustavi tranzit gasa.

On navodi da problemi postoje i da će postojati u budućnosti, posebno zbog ratnih dešavanja i da energetska struktura može da bude potencijalno ugrožena.

Kapor navodi da je situacija takva da su trenutno na snazi sankcije protiv Gasprombanke, što uključuje prije svega procesuiranje plaćanja za vojnu industriju.

- Međutim, to može da obuhvati i energetiku, ali tu se može ispregovarati da to isključi transakcije iz energetike. Napominjem da je Vladimir Malinov, ministar energetike u prelaznoj vladi Bugarske, bio dugo godina direktor Bulgartransgasa, to je njihova verzija Srbijagasa, i da su oni radili sve što je u njihovoj mogućnosti da stvore također vještačku zavisnost od njihovog poslovanja sa Ruskom Federacijom - rekao je Kapor.

On dodaje da bi stopiranje protoka bio veliki problem i za njih, uključujući i Srbiju i Mađarsku.

Koje bi bile alternative?

Iz Bugarske su više puta dolazile najave o obustavi tranzita gasa. Na pitanje zašto se ponovo to pominje, Kapor kaže da se od prije godinu dana ništa mnogo nije promijenilo.

- I onda je bilo problema, i sad ima nekih problema, i u budućnosti će biti - rekao je Kapor i naveo da pod američkim sankcijama bile druge ruske banke, ali ne i Gazprombanka, koja je sad uključena u sankcije.

Kapor navodi da će se vjerovatno te sankcije nastaviti i u budućnosti, a da je najveći problem što države u regionu, prije svega Mađarska i Srbija, nastavljaju kao da se ništa ne događa u svijetu povodom toga.

Na pitanje koja je alternativa ukoliko na bilo koji način Srbiji bude onemogućena nabavka ruskog gasa, Kapor je rekao da postoji gasni interkonektor između Bugarske i Srbije koji je funkcionalan, kojim potencijalno može da se uveze do 1,8 milijardi kubnih metara gasa iz drugih država, osim Rusije, navodeći Azerbejdžan ili potencijalno tečni gas iz Aleksandropolisa.

Kapor je rekao da su prema nezvaničnim informacijama koje ima, skladišta podzemnog gasa u Srbiji na prilično niskom nivou i da postoje problemi sa plaćanjem.

On je podsjetio da je Srbija zakupila određeni procenat skladišta u Mađarskoj što je važno, ali da treba nastojati da se smanji zavisnost od uvoza prirodnog gasa.

Kapor smatra da je najava novih gasnih elektrana kao prelazno rješenje ka eventualno nuklearnoj energiji potpuno pogrešna energetska politika.

- Mi da koristimo visokopotentni energent koji nemamo, koji je skup da bi grijali naše domaćinstva je van svakog razuma. Mislim, cijela Evropa smanjuje zavisnost od prirodnog gasa, a mi pokušavamo da povećavamo, a to se radi zbog geopolitičkih razloga - rekao je Kapor.

© Copyright 2005. - 2024. Radio M Media Group.
Sva prava zadržana.
Dizajn i programiranje: Lampa.ba