Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila viša za 63 centa nego na jučerašnjem zatvaranju trgovine i iznosila je 76.52 dolara. Jučer je zaključila trgovinu u minusu 1.15 dolara.
Na američkom tržištu barelom se danas trgovalo po 50 centi višoj cijeni, od 70.88 dolara. Jučer je zaključio trgovinu u minusu 1.27 dolara.
U utorak raspoloženje na tržištu obilježila su prigušena očekivanja da bi američka središnja banka mogla uskoro značajnije sniziti kamatne stope kako bi poduprla gospodarstvo, što bi značilo i snažniju potražnju na naftom.
Tržište će pratiti rezultate planova središnjih banaka da tek blago zakoče gospodarsku aktivnost kako bi obuzdale cijene, tumači analitičar OANDA-e Craig Erlam.
Trgovci prate i stanje na Crvenom moru zbog učestalih napada jemenskih Huta na brodove povezane s Izraelom, koji po njihovom tumačenju predstavljaju izraz podrške Palestincima u Pojasu Gaze.
Središnje zapovjedništvo SAD-a izvijestilo je u utorak da su Huti ispalili dvije protubrodske balističke rakete u južnom dijelu Crvenog mora, koje nisu prouzročile materijalnu štetu.
Crveno more važna je ruta za transport nafte, ali i za svjetske trgovinske tokove i neki su brodari već preusmjerili brodove preko Rta dobre nade, što znači dulje putovanje i veće troškove.
U srijedu je nervozu pojačalo intenzivnije izraelsko bombardiranje Pojasa Gaze i ubojstvo zamjenika vođe palestinskog Hamasa u Bejrutu, koje signalizira širenje sukoba na Libanon, tumači Reuters.
Trgovce brine i smanjena proizvodnja na najvećem libijskom naftnom polju Sharara zbog prosvjeda, prema navodima dva inženjera.
Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila da je u utorak barel košarice nafte njezinih članica pojeftinio 16 centi, na 78.28 dolara.